Siri OS X versiyonuna ait ekran görüntüleri ortaya çıktı

siri os xApple’ın dijital asistanı Siri’yi yeni OS X sürümüne yerleştirmeyi istediği uzun süredir konuşuluyor. Şirketin önümüzdeki ay gerçekleştireceği WWDC 2016’da Siri OS X buluşmasına dair ilk detayları gün yüzüne çıkarması muhtemel gözüküyor.

MacRumors sitesi tarafından yayınlanan ve Siri’yi bir Mac üzerinde çalışırken gösteren ekran görüntüleri de, söz konusu ihtimali biraz daha artırıyor. Menü çubuğunda siyah-beyaz ve yazılı bir logo gösterilen Siri, ekranın alt kısmındaki dock’ta farklı renklerdeki bir dalga biçimindeki logoyla temsil ediliyor.

MacRumors, her iki logonun da sanal asistanı aktive edeceğini ve Siri kullanıcıların komutlarını beklerken ekranda bir dalga şekli beliriyor. Sanal asistanı “Hey Siri” komutuyla aktif hâle getirmeye yönelik seçenek de Siri’nin ayarlar menüsünde bulunuyor. Ancak Apple’ın bu seçeneği varsayılan olarak kapalı biçimde sunulacağı belirtiliyor.

Siri OS X versiyonunun geliştirme çalışmalarının sürdüğünü belirten MacRumors, ekran görüntülerinde görülen ikonların değişebileceği uyarısını yapmayı ihmal etmiyor. Apple’ın iOS’te bulunan tüm Siri komutlarını OS X’te de desteklemesi bekleniyor.

siri os xSöz konusu ekran görüntüleri, Apple’ın dijital asistanını masaüstüne taşıma konusunda Microsoft’tan farklı bir yaklaşım içinde olduğunu gösteriyor. Microsoft Cortana’yı doğrudan Windows 10’un arama arayüzüne entegre etmişti. Ancak Apple’ın Siri’yi başlatmak için hem dock’a hem de OS X menü çubuğuna birer ikon yerleştirdiği görülüyor. Yeni OS X sürümünün yayınlanmasıyla bu durumun değişmesi ihtimaller arasında yer alsa da, şirketin WWDC 2016’da Siri’nin OS X üzerinde nasıl işlediğini gözler önüne sürmesi bekleniyor.

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Apple’ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Apple'ın "Unleashed" etkinliğinin başlamasından bir günden az bir zaman kala dedikodular devam ediyor. MacRumors tarafından verilen habere göre, Bloomberg'den Mark Gurman, yaygın olarak beklenen...

Apple Watch Series 7 Ön İnceleme – Video

Apple'ın Eylül etkinliğinde tanıtılan Apple Watch Series 7 cuma günü itibarıyla Türkiye'de de, dünya ile aynı anda satışa sunuldu. Apple'ın en yeni akıllı saati...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun