Çin’in yasaklarının son kurbanı Signal oldu

Çin tarafından yasaklanan sosyal medya ve iletişim uygulamalarının arasına son olarak güvenli mesajlaşma uygulaması Signal katıldı. Gizlilik konusunda hassas olan kişiler tarafından tercih edilen Signal’a Çin’den bugün sabah saatlerinden bu yana erişilemediği belirtildi. Signal’ın internet sitesine Çin’den erişimin ise 15 Mart itibarıyla engellendiği ifade edildi.

TechCrunch’ın haberine göre, iPhone sahipleri Signal’ı hâlâ App Store’un Çin mağazasından indirebiliyor. Bu da Çin’den Apple’a uygulamayı mağazadan kaldırması yönünde bir istek gitmediği anlamına geliyor. Ancak Signal’ı kullanmak için hâlâ VPN’e ihtiyaç duyuluyor.

Signal’ın Çin’deki indirme sayısının 500 binin üstünde olduğu belirtiliyor. Ülkenin en popüler haberleşme platformu WeChat’in 1.1 milyar kişi tarafından kullanıldığını düşününce bu sayı oldukça küçük görünüyor. Yine de, Çin’in katı internet kurallarını göz önüne alınca Signal’ın hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip olduğu söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple 20 Nisan etkinliği duyuruldu, yeni iPad Pro bekleniyor

Signal Çin tarafından yasaklanan ilk popüler platform değil. Facebook, Twitter ve Instagram ülkede yıllardır yasaklı durumda. WhatsApp’ın yeni hizmet koşullarının ardından popülaritesi artan Signal’ın Çin’deki engelinin daha ne kadar süreceğini görmek için biraz daha beklemek gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...