Çin’in yasaklarının son kurbanı Signal oldu

Çin tarafından yasaklanan sosyal medya ve iletişim uygulamalarının arasına son olarak güvenli mesajlaşma uygulaması Signal katıldı. Gizlilik konusunda hassas olan kişiler tarafından tercih edilen Signal’a Çin’den bugün sabah saatlerinden bu yana erişilemediği belirtildi. Signal’ın internet sitesine Çin’den erişimin ise 15 Mart itibarıyla engellendiği ifade edildi.

TechCrunch’ın haberine göre, iPhone sahipleri Signal’ı hâlâ App Store’un Çin mağazasından indirebiliyor. Bu da Çin’den Apple’a uygulamayı mağazadan kaldırması yönünde bir istek gitmediği anlamına geliyor. Ancak Signal’ı kullanmak için hâlâ VPN’e ihtiyaç duyuluyor.

Signal’ın Çin’deki indirme sayısının 500 binin üstünde olduğu belirtiliyor. Ülkenin en popüler haberleşme platformu WeChat’in 1.1 milyar kişi tarafından kullanıldığını düşününce bu sayı oldukça küçük görünüyor. Yine de, Çin’in katı internet kurallarını göz önüne alınca Signal’ın hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahip olduğu söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Surface Duo 2'nin sızan fotoğrafları üçlü kamera sistemini gösteriyor

Signal Çin tarafından yasaklanan ilk popüler platform değil. Facebook, Twitter ve Instagram ülkede yıllardır yasaklı durumda. WhatsApp’ın yeni hizmet koşullarının ardından popülaritesi artan Signal’ın Çin’deki engelinin daha ne kadar süreceğini görmek için biraz daha beklemek gerekiyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...