Eğlence

Çıkışının üstünden 20 yıl geçen Second Life mobil cihazlara geliyor

second life

Facebook ve diğerlerinin metaverse hakkında konuşmaya başlamasından 20 yıl önce Second Life ile milyonlarca insan kendisine sanal bir dünya kurmuştu. Oyunun geliştiricisi Linden Labs, oyunun mobil versiyonunu hazırladığı ve beta sürümünün bu yıl bitmeden kullanıcılarla buluşacağı belirtildi.

Oyunun topluluk forumunda paylaşılan bir YouTube videosunda mobil uygulamayla ilgili detayları bulmak mümkün oluyor. Unity oyun motoruyla geliştirilen mobil versiyonun iOS ve Android cihazlara dağıtımının da sorunsuz şekilde yapılabileceği belirtiliyor.

Videoda karakter ve çevre görüntüleri de yer alıyor. Linden Labs’in mobil cihazlarda da tıpkı masaüstündeki gibi bir deneyim sunmayı hedeflediği de bu video sayesinde anlaşılıyor.

Second Life pandemi döneminde yeniden parlamıştı

Facebook henüz geniş kitleleri metaverse konusunda ikna edebilmiş değil. Ancak şimdiye kadar 73 milyon hesap Second Life’a katılmış durumda. Pandemi döneminde, oyunun çıkışının üstünden 17 yıl geçmişken, aktif kullanıcı sayısı 900 bine kadar çıktı. Oyundaki sanal etkinlikler arasında canlı konserler, alışveriş fuarları, hayran fuarları, kitap ve şiir okumaları, akademik dersler, defileler ve sanat fuarları bulunuyor.

Linden Labs, Sansar isimli oyununun sanal gerçeklik versiyonu için çalışmalarını 2020’de sonlandırmış ve haklarını satmıştı. Böylelikle nakit akışı yeniden artıya geçen şirket, sanal gerçeklik başlıklarının tahmin edildiği kadar hızlı yayılmadığına dikkat çekmişti. Bu nedenle şirketin Second Life ile mobil merkezli yeni bir hamle yapması mantıklı görünüyor.

İLGİLİ HABERLER