Samsung’a göre 2009’da cep telefonu pazarı küçülebilir

Teknoblog.com – Samsung cep telefonu pazarının 2008’de yavaşlayacağı, 2009 için ise global resesyona bağlı olarak küçülme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Güney Kore’li elektronik devinin daha önce yapmış olduğu araştırmalarda 2008’de satılan cep telefonu sayısının %9 artacağını öngörüyordu. Ancak son birkaç aydır piyasaların içinde bulunduğu kriz nedeniyle bu öngörü de geçerliliğini yitirmiş oldu. Samsung adına konuşan James Chung’a göre cep telefonu pazarındaki büyüme trendi yavaşlayabilir, hatta 2009’da tersine dönerek küçülme yoluna gidebilir.

Samsugn’un bu tahminleri rakibi Nokia’nın tahminleriyle örtüşüyor. Mevcut ekonomik şartlar firmaları pazarı genişletmek yerine mevcut kullanıcı portföyünü korumaya itiyor. Pazarın küçülmesinin devam etmesi ucuz telefonlara olan ilgiyi arttırabilir. Bu durumda yüksek sınıfa mensup telefonların fiyatları düşerken, bazı şirketler de azalacak gelirler nedeniyle zora düşebilir.

Samsung’un açıklamaları tam da BlackBerry’nin üreticisi Research in Motion’un yeni ürünleri Storm ve Bold’un satışlarının şirketin beklentilerini karşılayamamasının üzerinde geldi.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun