Samsung yılın üçüncü çeyreğinde rekor kâr bekliyor

Samsung, 2018’in temmuz ve eylül aylarını da kapsayan üç aylık döneme ait finans raporunu birkaç hafta içinde açıklayacak. Ancak mevcut veriler, şirketin kâr rekoru kırdığı bir çeyreği geride bırakmış olabileceğini gösteriyor.

Güney Koreli şirket dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olsa da, gelirlerinde aslan payını yarı iletken birimi alıyor. Samsung’un yılın üçüncü çeyreğindeki operasyon kârının 17.2 trilyon Güney Kore wonu (92.4 milyar TL) seviyesinde olması öngörülüyor.

Söz konusu kâr seviyesi yüksek olsa da, şirket bu seviyenin korunması konusunda pek umutlu görünmüyor. Samsung’un yonga portföyü çok çeşitli ve kârlı olsa da, bu yongaların fiyatlarının yavaş yavaş düşmesi bekleniyor. Yılın son çeyreği için kârda büyük bir artış öngörmeyen şirket, 2019’un ikinci yarısı için de küçük kâr düşüşleri bekliyor.

Yarı iletken biriminin kârındaki düşüşü mobil birimin telafi etmesini öngörenler ise hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünüyor. Küresel akıllı telefon pazarının doygunluğa erişmesi, Samsung’un mobil birimini olumsuz etkileyen faktörlerin başını çekiyor.

Samsung mobil biriminin operasyon kârında üst üste üçüncü çeyrekte düşüş öngörüyor. Şirket, Galaxy Note 9‘un pazarlama maliyetlerinin birimsel kazançları “baskılayacağını” belirtiyor.

Galaxy Note 9’un Samsung’a getirdikleri hakkında daha fazla fikir edinmek ve Galaxy S10’un şirkete kazandıracakları hakkındaki tahminleri görmek için biraz daha beklemek gerekiyor. Şirketin ekran biriminin üçüncü çeyreği 812 milyar won (4.3 milyar TL) operasyon kârı ile tamamlamış olması öngörülüyor. Apple’ın yeni nesil iPhone’lardaki OLED ekranlar için verdiği siparişlerin bu beklenen artışta etkili olduğu belirtiliyor.

Samsung ekran pazarında tehdit altında

Samsung yılın ikinci çeyreğinde ekran birimiyle sadece 140 milyar won kâr edebilmişti. Dolayısıyla üçüncü çeyrekte keskin bir artışın yaşandığı rahatlıkla söylenebilir. Ancak birimin kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre düşme ihtimali, ekran pazarında şirketi bekleyen tehditi gözler önünde seriyor. Samsung Apple’a iPhone’larında kullanması için OLED ekran satan tek üretici olma unvanını yeni iPhone’larla birlikte kaybetmişti. Apple yeni telefonlarıyla birlikte LG’den de OLED panel almaya başlamıştı.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun