Samsung Kanada’da yapay zekâ laboratuvarı açtı

galaxy s8 Kanada yapay zekâ araştırmaları için pek çok şirket tarafından tercih edilen bir ülke haline gelmiş durumda. Bu listeye son olarak Güney Kore merkezli elektronik devlerinden biri eklendi. Samsung yapay zeka çalışmaları için Montreal Üniversitesi’nde bir laboratuvar açtı.

Bu merkezde okulun eğitmen ve öğrenci kadroları, Samsung’un araştırmacılarıyla birlikte yapay zekâ projeleri üzerinde çalışacak. Merkezde ürücüsüz otomobiller, görüntü tanıma, çeviri ve robotlar gibi konular üzerine projeler geliştirilecek. Bu projelerin meyvelerinin kısa süre içinde toplanması çok kolay görünmüyor. Ancak söz konusu girişim, Samsung’un yapay zekâ ile ilişkisinin kuvvetlenmesini göstermesi açısından önem taşıyor.

Samsung yapay zeka konusunda gelişme isteğini ortaya koymaktan çekinmiyor. Şirketin dijital asistanı Bixby’nin akıllı telefonlardaki etkisi önümüzdeki dönemde iyiden iyiye artacak gibi görünüyor. Samsung’un dijital asistanı akıllı hoparlörlere, hatta ev elektroniği ürünlerine taşımayı istediği biliniyor. Ancak Bixby’nin başarılı olabilmesi adına mevcut ham hâlinden hızlı biçimde kurtulması ve kullanıcılar tarafından tercih edilen bir araca dönüşmesi gerekiyor. Özellikle nesne tanıma gibi yetenekleri, bu hedefe ulaşma konusunda Bixby’ye yardımcı olabilir. Samsung’un daha önce yaptığı otonom sürüş ve robotik teknoloji çalışmalarını düşününce yapay zekâ teknolojisinin şirketin gelecekteki gücünün şekillenmesinde önemli faktörlerden biri olacağı söylenebilir.

samsung yapay zeka

Samsung yapay zeka çalışmalarında Kanada’yı tercih eden ilk şirket değil

Samsung yapay zeka çalışmaları için Kanada’yı tercih eden ilk şirket değil. Kanada’nın yapay zekâ konusunda yaptığı yatırım, özellikle Montreal’de yetenekli çalışanları kapmak için ciddi bir savaş başlatmış durumda. Google’ın DeepMind biriminin Edmonton’da Apple’ın otonom sürüş biriminin ise Ottowa’da bir ofisi bulunuyor. Ancak Montreal’de Facebook, Google ve Microsoft gibi devler yer alıyor. Montreal’de yer almak, Samsung’un yetenekli yapay zekâ araştırmacılarını bünyesinde toplayabilmesi adına önem taşıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...