Samsung SSD 980 DRAM’siz tasarımla etkileyici hızlar sunuyor

Samsung en yeni SSD’si 980’i duyurdu. SSD 980, 970 Evo modelinin takipçisi niteliğinde. NVMe M.2 PCIe 3.0 sürücülü bu aygıt 1 TB’a kadar çıkan depolama alanı seçeneklerine sahip. Başlangıç ise 250 GB kapasiteli modelle yapılıyor. 250 GB kapasiteli modelin yurt dışı fiyatı 49.99 dolar olarak belirlendi. 1 TB kapasiteli modelin yurt dışı fiyatı da 129.99 dolar.

Düşük fiyatının nedeni, SSD 980’in Samsung’un DRAM’siz ilk NVMe SSD’si olmasıdır. Diğer birçok depolama üreticisi de bu maliyet düşürücü yöntemde çeşitli düzeylerde başarılara ulaşmıştı. SSD 980, normalde bir SSD’nin içeriğini eşlemek için kullanılan, verilerinizi hızlı ve verimli bir şekilde sunmasına yardımcı olacak hızlı dinamik rastgele erişim belleğinden yoksundur.

Yine de bu özelliği kaldırmasına rağmen Samsung, diğer DRAM’siz seçeneklere kıyasla etkileyici bir performans sergiliyor. Çünkü bu sürücü NVMe spesifikasyonundaki Ana Bellek Tampon özelliğinden yararlanıyor. Samsung SSD 980’in durumunda, SSD tarafındaki boşluğu doldurmak için PCIe aracılığıyla CPU’nun DRAM’inden 64MB’ye kadar alan alınıyor. Sonuçta kendi DRAM’ine sahip bir SSD kadar hızlı olmasa da, Ana Bellek Tampon özelliği, kullanıcılara maliyet tarafında tasarruf sağlarken, tamamen DRAM yoksunu bir modelden çok daha iyi performans göstermesine yardımcı oluyor. Samsung, bu SSD’nin SATA tabanlı bir SSD’nin altı katına kadar hızlara ulaşabileceğini söylüyor.

Bu yüksek hızların sağlanmasına da yardımcı olan Samsung’un Intelligent TurboWrite 2.0 özelliği, 970 Evo’da 42 GB olan tahsis edilen maksimum arabellek bölgesini 980’da 160 GB’a kadar çıkarıyor. Bu özellik, 3 bit çok katmanlı hücre (MLC) bellek kullanmasına ve büyük dosyaları aktarırken sürdürülebilir performans sağlamayı amaçlamasına rağmen 980’de hızlı tek katmanlı hücre (SLC) performansını simüle ediyor.

Samsung, SSD 980’in 1 TB kapasiteli versiyonunun 3.500 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 3.000 MB/sn’ye kadar yazma hızları sağlayabildiğini iddia ediyor. Bu, hızlı (ve daha pahalı) 970 Evo Plus SSD ile kabaca eşit, yazma hızı da 970 Evo’nun en üst sıralı dizisini geride bırakıyor. Yine de, PCIe 4.0’a hazır bir anakarta bağlandığında sırasıyla 7.000 MB/sn ve 5.000 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma hızlarına sahip olan Samsung’un 980 Pro’sundan uzakta bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme Flash ile manyetik kablosuz şarj özellikli ilk Android telefon yolda

samsung ssd 980

Her zaman olduğu gibi, daha düşük kapasiteler için performansta keskin bir düşüş mevcut. Düşük seviyedeki 250GB modeli, 2.900 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 1.300 MB/sn sıralı yazma hızlarına ulaşıyor. Serideki diğer önemli noktalardan biri de Samsung’un, DRAM olmasa bile, yoğun görevler sırasında rastgele okuma ve yazma giriş ve çıkış hızlarının 970 Evo’ya benzediğini ve 970 Evo Plus’tan çok da uzak olmadığını iddia etmesi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Intel işlemci mimarileri için önümüzdeki birkaç yılın yol haritasını açıkladı

Dolayısıyla, bir SSD’nin hızlı çalışmasına yardımcı olan bir bileşeni atlasa bile, Samsung  SSD 980 hâlâ çok hızlı görünüyor. Merak edenler için, Samsung’un karşılaştırmaları sağlayan test sistemleri Intel Core i7-6700K, Ryzen 7 3700X ve 8GB 2.133MHz DDR4 RAM gibi bileşenlere sahip bulunuyor.

Sony 10 milyondan fazla PS5 oyun konsolu sattı

Sony Interactive Entertainment, 12 Kasım 2020’de piyasaya sürülen en yeni nesil oyun konsolu PlayStation5'in dünya genelinde 10 milyondan fazla sattığını duyurdu. Sony daha önce...

WhatsApp iOS ile Android arasında sohbet geçmişi taşıma özelliğini test ediyor

WhatsApp, WABetaInfo ve 9to5Google'ın haberlerine göre, kullanıcılarının sohbet geçmişlerini iOS'tan Android'e aktarmaları için bir yol geliştiriyor. Bu özellik, Facebook'un sahip olduğu mesajlaşma hizmetiyle ilgili...