Samsung SSD 980 DRAM’siz tasarımla etkileyici hızlar sunuyor

Samsung en yeni SSD’si 980’i duyurdu. SSD 980, 970 Evo modelinin takipçisi niteliğinde. NVMe M.2 PCIe 3.0 sürücülü bu aygıt 1 TB’a kadar çıkan depolama alanı seçeneklerine sahip. Başlangıç ise 250 GB kapasiteli modelle yapılıyor. 250 GB kapasiteli modelin yurt dışı fiyatı 49.99 dolar olarak belirlendi. 1 TB kapasiteli modelin yurt dışı fiyatı da 129.99 dolar.

Düşük fiyatının nedeni, SSD 980’in Samsung’un DRAM’siz ilk NVMe SSD’si olmasıdır. Diğer birçok depolama üreticisi de bu maliyet düşürücü yöntemde çeşitli düzeylerde başarılara ulaşmıştı. SSD 980, normalde bir SSD’nin içeriğini eşlemek için kullanılan, verilerinizi hızlı ve verimli bir şekilde sunmasına yardımcı olacak hızlı dinamik rastgele erişim belleğinden yoksundur.

Yine de bu özelliği kaldırmasına rağmen Samsung, diğer DRAM’siz seçeneklere kıyasla etkileyici bir performans sergiliyor. Çünkü bu sürücü NVMe spesifikasyonundaki Ana Bellek Tampon özelliğinden yararlanıyor. Samsung SSD 980’in durumunda, SSD tarafındaki boşluğu doldurmak için PCIe aracılığıyla CPU’nun DRAM’inden 64MB’ye kadar alan alınıyor. Sonuçta kendi DRAM’ine sahip bir SSD kadar hızlı olmasa da, Ana Bellek Tampon özelliği, kullanıcılara maliyet tarafında tasarruf sağlarken, tamamen DRAM yoksunu bir modelden çok daha iyi performans göstermesine yardımcı oluyor. Samsung, bu SSD’nin SATA tabanlı bir SSD’nin altı katına kadar hızlara ulaşabileceğini söylüyor.

Bu yüksek hızların sağlanmasına da yardımcı olan Samsung’un Intelligent TurboWrite 2.0 özelliği, 970 Evo’da 42 GB olan tahsis edilen maksimum arabellek bölgesini 980’da 160 GB’a kadar çıkarıyor. Bu özellik, 3 bit çok katmanlı hücre (MLC) bellek kullanmasına ve büyük dosyaları aktarırken sürdürülebilir performans sağlamayı amaçlamasına rağmen 980’de hızlı tek katmanlı hücre (SLC) performansını simüle ediyor.

Samsung, SSD 980’in 1 TB kapasiteli versiyonunun 3.500 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 3.000 MB/sn’ye kadar yazma hızları sağlayabildiğini iddia ediyor. Bu, hızlı (ve daha pahalı) 970 Evo Plus SSD ile kabaca eşit, yazma hızı da 970 Evo’nun en üst sıralı dizisini geride bırakıyor. Yine de, PCIe 4.0’a hazır bir anakarta bağlandığında sırasıyla 7.000 MB/sn ve 5.000 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma hızlarına sahip olan Samsung’un 980 Pro’sundan uzakta bulunuyor.

samsung ssd 980

Her zaman olduğu gibi, daha düşük kapasiteler için performansta keskin bir düşüş mevcut. Düşük seviyedeki 250GB modeli, 2.900 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve 1.300 MB/sn sıralı yazma hızlarına ulaşıyor. Serideki diğer önemli noktalardan biri de Samsung’un, DRAM olmasa bile, yoğun görevler sırasında rastgele okuma ve yazma giriş ve çıkış hızlarının 970 Evo’ya benzediğini ve 970 Evo Plus’tan çok da uzak olmadığını iddia etmesi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
16 inç MacBook Pro yenilendi, işte özellikleri ve Türkiye fiyatı

Dolayısıyla, bir SSD’nin hızlı çalışmasına yardımcı olan bir bileşeni atlasa bile, Samsung  SSD 980 hâlâ çok hızlı görünüyor. Merak edenler için, Samsung’un karşılaştırmaları sağlayan test sistemleri Intel Core i7-6700K, Ryzen 7 3700X ve 8GB 2.133MHz DDR4 RAM gibi bileşenlere sahip bulunuyor.

Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Xiaomi, Redmi Note 11 serisi telefonlarını 28 Ekim'de tanıtacak. Tanıtım için geri sayım sürerken, şirket dikkat çekici bir özelliği de şimdiden duyurdu. Weibo'dan yapılan...

Tim Cook’tan Apple Bağdat Caddesi mağazası paylaşımı

Apple'ın Türkiye'deki üçüncü mağazası ve aynı zamanda ilk sokak mağazası olan Apple Bağdat Caddesi mağazası cuma günü kapılarını müşterilerine açtı. Yurt dışında gördüğümüz Apple...

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın