Samsung 16 TB kapasiteli SSD sürücüsünü satışa sundu

samsung ssd

Samsung geçen yıl tanıttığı 16 TB kapasiteli SSD ile tüm dünyayı kendisine hayran bıraktırmış, rekabette de rakiplerinin kendilerini yetersiz hissetmesine neden olmuştu. Samsung, nihayet bu devasa boyutlu SSD sürücüyü müşterilere sunmaya başladı.

Birçok depolama birimi üreticisi dünyanın en geniş kapasiteli sürücü, SD kart, USB bellek sürücü gibi ürünlerini çıkardıklarını söyleyerek birbirleriyle yarışa girişiyor. Ancak bu “ilk” sıfatını taşıyan cihazların piyasaya çıkışı veya geniş kullanıcı kitlesinin eline düşmesi duyurudan sonra epey zaman alıyor. Samsung’un SSD sürücüsü için de durum aynı şekilde oldu.

15.36 TB kapasiteye sahip yeni PM1633a Samsung SSD’ler kurumsal müşterilere sunulmaya başlandı. Serinin en yüksek kapasiteli ürünü bu olurken, 8 TB’den 480 GB’ye kadar farklı kapasite seçenekleri de mevcut durumda.

Tabii ki, bu kadar yüksek kapasiteli bir SSD sürücünün fiyatı da aynı oranda yüksek oluyor. Ancak hedef kitle kurumsal müşteriler olduğu için rakam onların karşılayabileceği türden. 5 bin dolar civarında bir yurt dışı satış fiyatına sahip olan bu yüksek kapasiteli SSD bir son kullanıcı ürününden çok kurumsal seviyedeki sunucu, iş istasyonu ve benzeri ürünlere girmeyi hedefliyor.

İLGİLİ HABERLER