Samsung 2016 model smart TV’ler akıllı ev cihazlarını destekleyecek

samsung-smart-tv-smartthings-291215-1

Eviniz akıllanıyor olabilir, ancak bir evde bir sürü akıllı cihazın bulunması, bu küçük beyinlerin ara sıra karışıklık çıkarmasına neden olabilir. Akıllı telefonunuza ve İnternet’e bağlanabilen, ancak birbirlerine bağlanamayan bağımsız cihazlardan oluşan küçük adalar ile Nesnelerin İnterneti kavramının bir cilvesi bu olsa gerek.

Ancak Samsung gelecek yıl bu soruna bir çözümle geliyor. Her modern evde bulunan yegane cihazla, TV ile. 2016 serisi Samsung Smart TV’ler sadece Nesnelerin İnterneti  ile arkadaş olmakla kalmayacak, bazıları kendi Nesnelerin İnterneti merkezlerini oluşturabilecek.

Daha detaylı anlatmak gerekirse, Samsung’un gelecek yıl çıkacak SUHD Smart TV modelleri evinizdeki diğer akıllı cihazlar için bir merkez işlevi görecek. Tabii ki, bu ürünler Samsung’un sahibi olduğu SmartThings platformuyla da uyumlu olacak.

Samsung’un akıllı TV’lerinde yer vereceği Nesnelerin İnterneti özelliği bazı Samsung Smart TV’lerde ve akıllı saatlerinde yüklü olan Tizen platformunu temel almayacak. Bunun yerine Samsung, SmartThings’i temel alan kendi Nesnelerin İnterneti merkez teknolojisini geliştiriyor ve bunu yeni nesil SUHD TV’lerde de sunacak.

samsung-smart-tv-smartthings-291215-2

Teoride bu durum, SmartThings platformuyla uyumlu cihazların evde TV karşısında yönetilebileceği ve izlenebileceği anlamına geliyor, üstelik bir SmartThings merkez cihazı olmasa bile bu mümkün oluyor. Samsung, SmartThings ile 200’den fazla cihazın uyumlu olduğunu belirtiyor, bunların arasında aydınlatma sistemleri, kilitler, termostatlar, kameralar ve hoparlörler de bulunuyor.

 

Tabii ki, tüm ülke pazarlarında satılan SUHD TV modelleri, bu işlevi destekleseler bile söz konusu özellikleri sunamayacaklar. Samsung aralarında SmartThings işlevini de destekleyen modellerin bulunduğu 2016 serisi Smart TV’leri gelecek hafta CES 2016 kapsamında sergileyecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...