Samsung Pay ABD’de çevrim içi alışverişi destekleyecek

samsung pay

Samsung’un mobil ödeme sistemi Samsung Pay, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de çevrim içi ortamda yapılan alışverişlerin bedelinin ödenmesi için de kullanılabilecek. Böylelikle kullanıcılar mobil uygulamalar üzerinden yaptıkları alışverişleri sadece parmak izlerini okutarak doğrulatabilecek. Şirket, mobil ödeme sistemini 2016 içinde daha uygun fiyatlı modellerine de getirmeyi planlıyor.

Hem Apple Pay hem de Google’ın Android Pay sistemi, uygulama içi satın almaları destekliyor. Böylelikle Uber yolculuklarının veya Best Buy’dan alınan bir ürünün bedelinin ödenmesi mümkün oluyor.

Samsung da benzer bir şeyin peşinde olsa da, “çevrim içi ödeme desteği” ile tam olarak neyin kastedildiği konusunda şu an için bilgi vermiyor. Uygulama içi satın almaların yanı sıra, mobil tarayıcılar üzerinden yapılan alışverişlerin bedelinin ödenebilmesi de bu desteğin kapsamına girebilir.

Samsung Pay MST ile avantaj kazanıyor

Samsung çevrim içi alışveriş konusunda rakiplerinin gerisinde kalsa da, Manyetik Kaynak İletimi (MST) teknolojisi sayesinde daha fazla fiziksel mağazaya ulaşma potansiyelini taşıyor. Bu teknoloji sayesinde Samsung Pay, eski ödeme terminalleriyle de uyumlu hâle geliyor. Apple Pay ve Android Pay’in fiziksel mağazalarda yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için mağazalarda NFC teknolojisini barındıran daha yeni satış terminallerinin bulunması gerekiyor. Bu terminallerin sayısı yavaş yavaş artsa da, ihtiyaç duyulan yaygınlığa ulaşılması konusunda biraz daha fazla sabır göstermek gerekiyor. Apple, Google ve Samsung’un mobil ödeme sistemlerinin henüz ülkemize giriş yapmadığını da belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER