Samsung patenti katlanabilir tabletin işaretini veriyor

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X, hem cebe sığabilecek hem de bir tablet kadar büyük bir ekran sunabilecek cihaz arayanların ihtiyacına küçük de olsa farklı yaklaşımlarla yanıt vermişti. Ancak esnek ve katlanabilir ekranların karşılık olabileceği başka ihtiyaçlar da mevcut. Örneğin, Motorola Razr 2019, standart bir akıllı telefonu daha da kompakt hâle getiriyor. Samsung’un yeni patenti ise katlanabilir tablet olarak tanımlanabilecek bir cihaz formunu işaret ediyor.

Söz konusu cihaz formu için Samsung’un patent başvurusunda somut bir isim geçmiyor. Ancak dosyayı ortaya çıkaran LetsGoDigital ekibi, tablete “Galaxy Tab Fold” ismini takmış. Patent dosyasında üç farklı çizim olsa da, bunlardan sadece biri ticari bir ürüne dönüşmeye uygun görünüyor.

Galaxy Tab Fold, hem Galaxy Fold ile hem de henüz resmiyet kazanmayan Galaxy Fold 2 ile benzerlikler taşıyacağa benziyor. Galaxy Fold 2 ile ilgili çıkarımların tamamen dedikodu ve sızıntılar üzerinden yapıldığını belirtmekte fayda var. Galaxy Tab Fold, tıpkı Galaxy Fold gibi ortasından katlanıyor.

Samsung cihazı “mobil telefon” olarak tanımlıyor

Ancak bu katlama işlemi, tıpkı istiridye kabuğu tasarımlı telefonlarda olduğu gibi, dikey olarak yapılıyor. Böylelikle tablet daha kolay taşınabilecek bir hâle geliyor. Patent dosyasında cihaz “mobil telefon” olarak tanımlansa ve kolay taşınılabilirlik öne çıksa bile, bahsedilen cihazın bir tablet olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
OnePlus Nord N10 ve N100'ün özellikleri ortaya çıktı

Patent dosyasında yer alan çizimler, ikinci bir dış ekranı göstermiyor. Bu da cihazın içe doğru katlandığı zaman kullanılamayacağı anlamına geliyor. Ekran üzerinde çentiğe ve arka panelde kameraya rastlanmaması ise Samsung’un cihazda ekranın içine yerleştirilmiş bir kamera kullanabileceğini düşündürüyor.

Dört hoparlörün görülmesi de, Samsung’un tasarımının bir tablete ait olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Buna ek olarak, şirketin tabletlerinin genellikle büyütülmüş telefonlara benzediğini de söylemek gerekiyor.

samsung galaxy tab fold Söz konusu tasarımın Samsung tarafından somut bir ürüne dönüştürüleceği zaman konusunda şimdiden öngörüde bulunmak zor. Ancak Güney Koreli şirketin katlanabilir cihazlara olan ilgisi, beklenen cihazların gelişinin fazla uzak olmadığını düşündürüyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun