Samsung Mastercard ile parmak izi tarayıcılı kart hazırlıyor

Samsung, Mastercard ile birlikte üzerinde parmak izi tarayıcısı bulunan bir ödeme kartı geliştirdiğini açıkladı. Söz konusu kartın teknolojisi, Mastercard’ın 2017’de duyurduğu biyometrik ödeme kartının teknolojisine benzer gibi görünüyor. Söz konusu kart, POS terminaline dokunmadan ödeme yapmayı mümkün kılıyor.

Ancak yapılan açıklamada, yeni kartlarda Samsung System LSI Business tarafından üretilen yeni güvenlik çip setinin bulunacağı belirtildi. Bu teknolojinin birden fazla ayrık çipi birleştirdiği ifade edildi.

Bu yeni teknolojiyle hem güvenliğin artırılması hem de fiziksel temasın azaltılması hedefleniyor. Parmak izi doğrudan kart üzerinden doğrulanacağı için temassız ödemeye ekstra bir güvenlik boyutunun ekleneceğini söylemek mümkün. Mastercard’ın doğrulama teknolojisiyle uyumlu olacak olan kart, tüm Mastercard terminallerinde kullanılabilecek.

Samsung’un en büyük rakiplerinden Apple’ın ödeme kartı Apple Card, büyük ölçüde akıllı telefonda kullanım için tasarlanmıştı. Ancak Apple müşterilerine üzerine adlarının işlendiği titanyum bir fiziksel kart da gönderiyor. Fiziksel Apple Card kullanıldığında doğrulama için POS terminali üzerinden PIN kodu girmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Jack Dorsey'den Square ile ilgili Bitcoin madeni açıklaması

Samsung ve Mastercard tarafından hazırlanan ödeme kartı, Mastercard’ın terminallerinden ve Samsung Card’ın finansal altyapısından faydalanacak. Samsung Card’ın arkasında Güney Kore’nin en önemli kredi kartı şirketleri arasında sayılan Samsung Yaşam ve Sigorta bulunuyor. Bu yıl içinde Güney Kore’de kullanıma sunulacak kartın diğer ülkelerde çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor.

Apple Bağdat Caddesi mağazası 22 Ekim Cuma günü açılıyor

Apple, bugün Apple Bağdat Caddesi’nin 22 Ekim Cuma günü açılacağını duyurdu. Daha önce açılışı doğrulanmış olan ve İstanbul’un en merkezi yerinde bulunan Apple Bağdat...

Windows 11’de Android uygulama testleri başlıyor

Windows 11 beta kullanıcıları, sonunda Android uygulamalarını test edebilecek. Dağıtıma çıkan son Insider Preview sürümü, Amazon Appstore'u ve Windows için Android uygulama desteğini aktif...

Oppo K9s resmiyet kazandı: Snapdragon 778G, 120 Hz ekran

Oppo K9s, daha önce açıklandığı gibi, bugün Çin'de gözler önüne çıktı. Qualcomm Snapdragon 778G işlemciye sahip telefon, geçtiğimiz ay tanıtılan K9 Pro için bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun