Teknoloji

Samsung, LG’den OLED TV Panelleri Satın Alıyor: Rakipler arasında ilk iş birliği

samsung oled

Samsung, LG Display’den OLED TV panelleri satın almak için bir anlaşma imzaladı. Bu, Samsung’un OLED TV pazarına yeniden girişini işaret ediyor ve iki Güney Koreli dev arasında ilk kez böyle bir iş birliği gerçekleşiyor.

Samsung, yıllar süren söylentilerin ardından Güney Koreli rakibinden ilk kez OLED paneller satın alıyor. Bu, Samsung’un 2015’te OLED TV’lerin üretimini durdurmasının ardından büyük bir yenilgi kabulü. Samsung, panellerin yüksek maliyetleri nedeniyle OLED TV’lerin piyasaya sürülmesinin maliyetli olacağını düşünmüştü. Ancak, Samsung, daha ucuz ancak kalitesiz QLED TV’lerle ilerlemeyi tercih etti. Ancak OLED modelleri, premium pazarı domine etti.

Samsung, geçtiğimiz yıl ilk QD-OLED TV’sini piyasaya sürerek OLED’ye geri döndü ve Samsung Display, Sony’nin ilk QD-OLED TV’si için OLED paneller sağladı. Reuters’ın haberine göre, LG Display 2024’te Samsung’a 2 milyon, 2025’te 3 milyon ve 2026’da 5 milyon OLED panel sağlayacak.

LG, OLED TV’lerin yüzde 50’den fazla pazar payını elinde bulunduruyor. Sony yüzde 26 ve Samsung ise sadece yüzde 6 pazar payına sahip. Bu anlaşma, LG Display için ideal bir zamanlama olabilir. Şirket, son çeyrek kazançlarında TV’ler için “durgun talep” olduğunu ve beklenenden daha düşük OLED TV panel satışları olduğunu kabul etmişti.

Samsung Electronics için de zamanlama iyi. Şirket, daha zayıf bir yarı iletken talebi ve bellek çip üretimindeki kesinti nedeniyle başka bir kötü çeyrek geçirdi. Samsung, 17 yıl üst üste küresel TV pazarını domine etmesine rağmen, Çinli rakiplerinden daha ucuz LCD TV’lerle sert bir rekabetle karşı karşıya. Şimdi, büyük OLED TV’lerle kaçırdığı yüksek marj fırsatını açıkça görüyor.

İLGİLİ HABERLER