Teknoloji

Samsung müşterilerin kendi tamirlerini yapmalarına yardımcı olacak bir uygulama geliştiryor

samsung
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Samsung, kendi cihazlarını tamir etmek isteyen müşterilere yardımcı olmak için yeni bir kendi kendine onarım uygulaması üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Şirket, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne “Kendi Kendini Onarma Asistanı” teriminin İngilizcesi olan “Self Repair Assistant” için bir ticari marka başvurusu yaptı. Başvuru belgelerinde, içinde bir dişli ve bir İngiliz anahtarı bulunan mavi renkli bir Samsung tarzı Android uygulama simgesi de bulunuyor.

Samsung’un başvurusunda Self Repair Assistant; akıllı telefonlar, akıllı saatler, tablet bilgisayarlar ve kulaklıklar dahil olmak üzere cihazların kendi kendine onarımı, bakımı ve kurulumu amaçlı bir “cep telefonları için bilgisayar uygulama yazılımı” olarak tanımlanıyor. Marka Ofisi şu anda başvuruyu incelemek için bekliyor.

Açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla uygulama, kullanıcılara çeşitli Samsung Galaxy cihazları hakkında onarım kılavuzları ve parça bilgileri sağlayabilir. Bu, Samsung’un bu yılın başlarında iFixit ile iş birliğini duyurmasının ve çevrimiçi onarım kaynak sitesine OEM parçaları ve onarım kılavuzları sağlamasının ardından geldi. Geçtiğimiz ağustos ayında kullanıma sunulan program; Samsung S21, S21 Plus, S21 Ultra, S20, S20 Plus, S20 Ultra ve Tab S7 Plus’ın dahil olduğu cihazları ve bunların parçalarını barındırıyor.

Bu, Apple’ın Kendin Yap onarım yardım programı altında sunduğu desteklenen akıllı telefonların sayısıyla hemen hemen aynı görünüyor Rakip teknoloji şirketi, bu yıl kendi self servis onarım programını da başlatmıştı. İlginçtir ki, iPhone’lar ve MacBook’lar için parçaları ve kılavuzları listeleyen web sitesi ise Apple markasını içermiyor. Cihaz üreticisi tarafından başlatılan program için yararlı olabilecek içerikler burada yer alıyor.

Geçtiğimiz mart ayında iFixit CEO’su Kyle Wiens, The Verge sitesine yaptığı açıklamada şirketinin, Samsung’un onarım kılavuzunu ve kendin-yap parça tekliflerini iyileştirmek için çalıştığını söyledi. Geliştirilen uygulamayla ilgili çalışmalara iFixit’in dahil olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor.

Bu uygulama, iFixit ile bir iş birliğinin parçası olsun veya olmasın, teknoloji şirketlerinin müşterilere cihazlarını tamir etmeleri için kaynak sağlama konusunda giderek artan bir ilgiye sahip olduğunu gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER