Samsung Galaxy S21 Ultra’nın 108 megapiksel kamerasının detaylarını açıkladı

Samsung Galaxy S21 Ultra‘da ana kamera görevini 108 megapiksel çözünürlüklü ISOCELL HM3 sensör üstleniyor. Bu sensör, S20 Ultra ve Note 20 Ultra’da kullanılan HM1’i pek çok noktada geride bırakıyor. Geliştirilmiş HDR, düşük ışık ve otomatik odaklama performansı öne çıkan noktalar arasında bulunuyor.

Bir HDR teknolojisi olan Smart ISO Pro, eş zamanlı olarak birer düşük ve yüksek ISO fotoğraf çekiyor. Karelerin aynı anda yakalanması, hareketli nesnelerde gölgelenme oluşmasını engelliyor. Bunun sıralı HDR fotoğraflarda sık karşılaşılan bir problem olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ardından bu iki kare, 12-bit’lik tek bir fotoğrafta birleştiriliyor. Böylelikle RAW formatındaki görsel, 10-bit bir görsele kıyasla 64 kat daha fazla renk bilgisi barındırabiliyor. 1/1.33″ büyüklüğündeki sensör pikselleri 12000 x 9000’lik bir ızgaraya yayıyor.

HM3’te Düşük Gürültü modu da mevcut. Böylelikle ışık hassasiyeti yüzde 50 oranında artırılıyor. İyileştirilmiş re-mozaik algortiması iyi ışık koşullarında 108 megapiksel tam çözünürlüklü kareler yakalamayı mümkün kılıyor.

Super PD Plus özelliği ise otomatik odaklama için kullanılan sensördeki Faz Algılama unsurlarına mikro lensler ekliyor. Bu lensler söz konusu unsurların ölçüm doğruluğunu yüzde 50 oranında artırıyor.

Samsung ISOCELL HM3; 8K 30 fps, 4K 120 fps ve 1080p 240 fps video kaydı gerçekleştirebiliyor. S21 Ultra’da 8K çözünürlüğün 24 fps ile sınırlandırılmış olduğunu belirtmek gerekiyor. S21 Ultra ile kaydedilen videoların düzenlenmesinde S Pen’den de faydalanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme GT Neo 2 için işlemci ve pil doğrulaması

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...

OnePlus 9T modeli için kararını verdi

OnePlus CEO'su Pete Lau, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette bu yılın ikinci yarısında T serisi bir cihaz çıkarmayacaklarını belirtti. Bu da OnePlus 9T modelinin kullanıcılarla...