Akıllı telefon pazarında zirvenin sahipleri değişmedi

2020’nin ikinci çeyreğinde akıllı telefon üreticileri işler büyük ölçüde tahmin edildiği şekilde ilerledi. Pek çok üretici, bu dönemi 2019’un aynı dönemine kıyasla daha düşük kâr ile kapattı. Koronavirüs pandemisinin etkilerinin iyiden iyiye hissedildiği bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20.4 oranında daha az telefon sevkiyatı gerçekleştirildi. 294.7 milyon akıllı telefonun sevk edildiği bu dönemde pazarın zirvesinde yine Samsung, Huawei ve Apple bulunuyor.

Samsung’un ve Huawei’nin yüzde 20’lik paylarıyla zirvede yer aldığı pazarın üçüncü sıraya yüzde 13.5 ile yine Apple yerleşti. IDC tarafından açıklanan bu rakamlara biraz daha derinlemesine bakıldığında ise başka bir tablo göze çarpıyor.

2019’un ikinci çeyreğinde 75.1 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştiren Samsung’un sert bir düşüş yaşadığı ve 2020’nin ikinci çeyreğinde 54.7 milyon telefon sevkiyatı yaptığı görülüyor. Şirketin ilk çeyrekteki sevkiyat sayısının 60 milyon olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Huawei cephesinde ise düşüş bir önceki yıla kıyasla daha yumuşak. 2019’un ikinci çeyreğinde 58 milyon telefon sevkiyatı yapan şirket, 2020’nin aynı dönemini 54.1 milyon sevkiyatla tamamladı. Huawei’nin ana vatanı Çin’deki pazar payı ise yüzde 42.6 seviyesine yükseldi.

Zirvedeki üçlü içinde en istikrarlı performans ise Apple’dan geldi. Şirketin 2019’un ikinci çeyreğinde 38.5 milyon olan toplam sevkiyatı sadece 38.3 milyona geriledi. Apple’ın rakamlarında şirketin Çin’deki performansının etkili olduğu ifade edildi.

Listede ilk beşi Çinli markalar Xiaomi ve Oppo, sırasıyla yüzde 10.2 ve 8.6’lık pazar paylarıyla tamamlıyor. Bir önceki yıla kıyasla çift haneli büyüme kaydetmeyi başaran tek şirket ise yüzde 11 oranında büyüyen Realme oldu.

Omdia’nın verileri ise, Apple iPhone 11‘in 37.7 milyon satış rakamıyla yılın ilk yarısının en çok satan telefonu olduğunu gösteriyor. Listenin ikinci sırasında ise 11.4 milyon adet satan Samsung Galaxy A51 bulunuyor. İlk beşi sırasıyla Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro ve iPhone SE tamamlıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...