Teknoloji

Samsung yazılım güncellemelerinin dağıtımında daha hızlı hareket edecek

samsung one ui 5 inceleme

Google Android 13’ü 15 Ağustos’ta dağıtıma çıkarmıştı. Samsung’un Android 13 tabanlı One UI 5 güncellemesinin Galaxy S22 ailesine dağıtımı ise 24 Ekim’de başlamıştı. Daha sonrasında şirket çok sayıda telefonunu Android 13 ve One UI 5 ile güncellemişti.

Güney Koreli şirketin One UI 5’in dağıtımıyla kendi adına bir hız rekoru kırdığı söylenebilir. Çok sayıda cihaza vakit kaybetmeden güncellemeyi ulaştıran teknoloji devi, geçmiş yıllardan farklı olarak sadece amiral gemisi telefonlarını değil çok sayıda cihazını güncellemişti. Sadece az sayıda orta segment telefonun güncellemesini 2023’e bırakan Samsung, önümüzdeki yıl güncelleme dağıtımındaki performansını daha da yukarıya çekmeyi hedefliyor.

Şirketin Güney Kore’deki internet sitesinden paylaşılan bir yazıda One UI 5 güncellemesinin nasıl kısa süre içinde çok sayıda cihaza ulaştırıldığından bahsediliyor. Gelecekteki One UI güncellemelerinde daha da hızlı olma sözü veren şirket, aynı anda daha fazla cihaza yeni yazılımı getirmek istiyor.

Samsung 2022 bitmeden One UI 5’i daha çok telefona ulaştırmayı planlıyor

Burada ortada somut bir söz olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak şirketin son yıllardaki ve özellikle 2022’deki güncelleme dağıtım performansına baktığımızda bunun boş bir söz olmadığını belirtmek gerekiyor. Uzun yıllar boyunca Android güncellemelerinin dağıtımında yavaş kaldığı gerekçesiyle eleştirilen şirket, son birkaç yıldır bu tabloyu tersine çevirmeyi başardı. Güncellemelerde daha hızlı hareket etme hedefinin kullanıcıları sevindireceğini tahmin etmek pek zor değil.

Samsung Galaxy A52s 5G ve A32 modellerini de yıl bitmeden Android 12 ve One UI 5 ile güncellemeyi planlıyor. Galaxy Z Fold 2 de yıl bitmeden güncellenecek modeller arasında yer alıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER