Samsung gelecekteki telefonlarından güç adaptörü ve kulaklığı kademeli olarak kaldıracak

Samsung, yaptığı açıklamayla gelecekte piyasaya çıkaracağı telefonlarının kutularından güç adaptörünün çıkmayacağını duyurdu. Yine de, şirket kendisine biraz hareket alanı bırakıyor. Samsung, neden artık kutuda kulaklık ve güç adaptörünün bulunmadığına ilişkin olarak hazırladığı bir soru-cevap sayfasında, aksesuarları telefonlarından kademeli olarak çıkarmanın onları daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olabileceğine inandığını söylüyor.

Bu cevap, telefonlarının gelecek nesillerinin birlikte verilen aksesuarlarla gelmeyebileceğini, ancak bazılarının gelebileceğini ima ediyor. Samsung, katlanabilir telefonlarından daha ekonomik seçeneklerine kadar Galaxy olarak adlandırdığı başka ürün serileri de bulunuyor. Bazılarında bir süre daha şarj adaptörünü kutuya dahil etmek için kendine alan bırakmış oluyor.

Belki Samsung, güç adaptörünü daha ucuz telefonlara saklamayı tercih ediyor. Böylece teknoloji meraklısı olmayanların bu telefonları satın alma olasılığı daha yüksek olacak. Veya belki de 20 bin TL’nin üstünde fiyata sahip olan telefonlarını satın alan insanları üzmek istemiyor. İkisini birden yapabilir veya hiçbirini yapmayabilir. Her iki durumda da “kademeli olarak” hareket ettiğini söyleyebiliriz.

Ancak şirket, Apple’ın mevcut telefon serilerinden de güç adaptörlerini çıkarma yolunu izliyor gibi görünmüyor. Note 20 Ultra ve Note 10’da hâlâ kutuda gelen bir güç adaptörü gösteriliyor.

Eski ürünleri, en son ve en iyi telefonlarının kutularında olmayan bir aksesuarla birlikte sunmak garip görünebilir, ancak bu durum Samsung’un eski ürünleri için de kutulamayı yeniden yapmak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor. Böylelikle, tüketicilerin YouTube’da bir telefonun tanıtımından hemen sonra bir çekilen bir kutu açılımı videosunda izledikleri ve gördükleri aksesuar veya aksesuarların kendi ellerindeki cihazların kutularından çıkmaması gibi bir durum da yaşanmayacak. Hangi yaklaşımın doğru olduğu, gerçekten neyi optimize ettiğinize bağlıdır, ancak Samsung’un seçtiği yol “yavaş ve istikrarlı” olan gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme X9 Pro Snapdragon 870 işlemciyle gelecek

Samsung’un soru-cevap sayfasında konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama da aşağıda yer alıyor:

Gittikçe daha fazla Galaxy kullanıcısının halihazırda sahip oldukları aksesuarları yeniden kullandığını ve daha iyi geri dönüşüm alışkanlıklarını teşvik etmek için günlük yaşamlarında sürdürülebilir seçimler yaptığını keşfettik. Bu yolculukta Galaxy topluluğumuzu desteklemek için, en yeni Galaxy akıllı telefon serimizdeki şarj cihazı fişini ve kulaklıkları çıkarmaya geçiyoruz.

Kutudan çıkan  şarj cihazı fişlerinin ve kulaklıkların cihaz ambalajımızdan kademeli olarak çıkarılmasının, sürdürülebilir tüketim sorunlarının ele alınmasına yardımcı olabileceğine ve tüketicilerin yeni telefonlarla sürekli olarak gereksiz şarj cihazı aksesuarları almaya yönelik hissedebilecekleri baskıyı ortadan kaldırabileceğine inanıyoruz.

Ayrıca 2017’den beri standartlaştırılmış USB-C tipi şarj bağlantı noktaları uyguluyoruz, böylece eski şarj cihazları en yeni Galaxy modellerimizle hala uyumlu olabilir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...