Teknoloji

Samsung ve Google arasındaki iş birliği yeniliklerle devam edecek

samsung google

Samsung, Mobil Deneyim Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Birimi Başkanı Patrick Chomet’in imzasıyla yayınladığı makaleyle Google ile devam eden ortaklığı ve gelecekte kullanıcılara sunacakları yenilikler hakkında bilgi verdi.

Chomet, Samsung’un Android ekosistemini genişletmek üzere devam eden çalışmalarına değindiği yazısında, bu yılın sonuna doğru daha fazla Google uygulaması ve hizmetinin, Android akıllı telefonlarla birlikte kullanılacağını belirterek, iş birlikleriyle ilgili ipuçları da verdi.

Chomet’nin makalesinde şu ifadeler yer alıyor: “Bundan yalnızca bir yıl önce, Google I/O etkinliğinde Google’ın en iyi ürün ve hizmetlerini Samsung’un giyilebilir yazılım ve donanım uzmanlığıyla bir araya getiren yeni ve ortak Wear OS platformunun duyurusunu yapma ayrıcalığına sahip oldum. Bu platform Samsung ve Google arasındaki uzun süredir devam eden ortaklığın bir meyvesiydi.

Galaxy Watch 4 serisinde Samsung tarafından geliştirilen Wear OS işletim sisteminin kullanılmaya başlanması her iki şirket için de çok önemli, ortak hedeflerimizi yansıtan bir adımdı. Kendi Tizen tabanlı yazılım platformumuzu Google’ın işletim sistemiyle birleştirdiğimizde, Wear OS aracılığıyla genel kullanıcı deneyiminde büyük ilerlemeler kaydedebileceğimizin farkındaydık. Wear OS, esasen hem kullanıcıların hem de tasarımcıların kendilerine özgü saat ara yüzleri oluşturmalarına yardımcı olduğu Watch Face Studio gibi çeşitli özelliklerin de bulunduğu ve geliştirilmeye devam ettiği bir arayüz.

Bugün geldiğimiz noktada, işbirliğimizi daha da geliştirerek, Samsung Galaxy kullanıcıları için en yenilikçi deneyimleri ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu bağlamda Wear OS işletim sistemi de bu işbirliğinin ne kadar değerli olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıla göre üç kat daha fazla Wear OS işletim sistemine sahip cihazın aktif olarak kullanımda olduğunu düşünürsek, Wear OS’yi büyük bir başarı olarak tanımlayabileceğimizi düşünüyorum. Giyilebilir cihazlarımızda yakaladığımız bu büyümeyi, gelecekte gerçekleştireceğimiz daha da büyük yeniliklerin başlangıcı olarak görüyoruz.

Giyilebilir cihazlar pazarının öncü markalarından biri olduklarını belirten Chomet, “Samsung olarak, bu giyilebilir cihaz deneyiminin daha fazla Android kullanıcısıyla buluşturulmasının ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu deneyimleri geliştirirken, kullanıcıların günlük yaşamını kolaylaştıracak iyileştirmeleri hayata geçirmeden önce onlara kulak veriyoruz. Wear OS işletim sisteminin geliştirilmesi, Wear OS uygulamalarını geliştiren Android geliştiricilerin, akıllı telefon uygulamalarından kolaylıkla kod taşımalarına olanak sağladı. Galaxy kullanıcıları, Wear OS uyumlu bir uygulamayı Google Play Store üzerinden indirdiklerinde, aynı uygulamayı eğer istiyorlarsa Galaxy Watch akıllı saatlerine de indirebiliyorlar.

Samsung Galaxy kullanıcıları, bu işbirliği ve platformun sunduğu yeni özelliklerden ilk faydalanan kullanıcılar olurken, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en dikkat çekici giyilebilir cihaz lansmanı olan Galaxy Watch 4 serisine de imza atmış olduk. Kullanıcılarımız, bir yandan Galaxy deneyiminin keyfini çıkarırken, bir yandan da teknoloji ile genel sağlık ve zindelik durumlarını iyileştirmeleri için onları teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda da kullanıcılara sunduğumuz ‘Health Connect’ uygulaması, kullanıcılarımıza bütüncül sağlık çözümleri sunma konusundaki çabalarımızı gösteriyor.

İşbirliğimizin ve başarımızın birinci yılını kutlarken, Galaxy Watch 4 kullanıcılarına yeni deneyimler ve avantajlar sunarak ekosistemimizi daha da genişletiyoruz. Yaz aylarında Galaxy Watch 4 kullanıcıları da artık cihazlarına daha hızlı ve daha doğal ses etkileşimleri, hızlı yanıtlar ve hareket halindeyken destek sunabilen Google Asistan’ı indirebilecekler.

Çok yakında kullanıcılarımız Spotify’ı Google Asistan üzerinden kumanda ederek, sadece sesli komutla şarkı değiştirebilecekler. Bununla da kalmıyor, yıl sonuna doğru daha fazla Google uygulaması ve hizmetinin, Android akıllı telefonlarla birlikte kullanılması için çalışıyoruz. En kapsamlı ve kusursuz giyilebilir cihaz deneyimini sunan Galaxy Watch akıllı saatler için bu uygulamaları optimize ediyoruz.

Tüm bu anlattıklarım, Samsung olarak Google ile yaptığımız ortaklığın bize neler sunabileceğinin ve kullanıcılarımızdan gelebilecek geri bildirimlerin yalnızca küçük bir kısmı. Galaxy Watch serisi cihazlar, özel tasarımlarımız, zengin saat yüzü ekosistemimiz ve bütüncül sağlık platformumuz sayesinde, halihazırda Android akıllı telefon kullanıcılarının gözdesi. Bu seri için üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz yeni nesil inovasyonlarımız ve ekosistem genişletmelerimize ilişkin yeni bilgileri sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Çok daha heyecan verici yeni haberler için bizi takipte kalın!”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER