Samsung gelecek nesil mobil işlemcileri için AMD ile çalışıyor

Samsung aralarında Galaxy S21’in de bulunduğu gelecek nesil amiral gemisi telefonlarının Türkiye’de de satılacak versiyonlarında yer alacak Exynos 2100 yonga setini duyurmaya hazırlanıyor. Bu yeni yonganın bu yılın başından itibaren çıkan Galaxy S20 ve Note 20 serisi Samsung telefonlarında yer alan ve pek de memnun etmeyen Exynos 990 yonga setine göre daha iyi performans sunması umuluyor.

Ne var ki, Samsung’un çok yakında iki yeni Exynos yongası çıkaracağı da iddia ediliyor. Öyle ki, bunlardan bir tanesinde grafik işlemci birimi AMD’den alınacak. Samsung’un AMD ile birlikte çalıştığına dair dedikodulara daha önce de rastlıyorduk. Bu iş birliğinin meyvelerinin 2021’de alınacağı söyleniyordu. Ancak son çıkan dedikodular doğru çıkarsa, bu kadar da beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

Samsung ile ilgili sızıntılarıyla bilinen Ice Universe rumuzlu Twitter hesabı, yeni işlemcilerin Exynos 9855 ve Exynos 9925 adlarını taşıyacağını belirtiyor. Bunların 2020 bitmeden çıkacağı da öne sürülüyor. Bu arada Ice Universe, bir başka tweetinde ise akıllı olan Samsung tutkunlarının şimdiden S20 satın almasını tavsiye ediyor. Çünkü S21’deki işlemcinin daha iyi olmayacağını öne sürüyor.

Exynos 990, içinde yer aldığı telefonların ABD ve bazı ülkelerde satılan muadillerinde yer alan Qualcomm Snapdragon işlemcilere göre daha geride bir performans sunuyor. Samsung, bu seçimleri nedeniyle eleştiriliyor. Türkiye’de de S20, Note 20 ve bunun gibi modeller Exynos 990 işlemcilerle birlikte geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motorola Moto G60 ve G40 Fusion benchmark testinden geçti

Bu arada Samsung, orta segment telefonları için de 5nm tabanlı Exynos 1080 yonga setini çok yakında çıkaracak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...