Samsung Galaxy telefonları için en az dört yıllık güvenlik güncellemesi garantisi

Samsung, Galaxy akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güvenlik güncellemelerini alacağı süreyi uzattığını duyurdu. Bundan böyle 2019 ve sonrasında çıkmış olan cihazlar en az dört yıl boyunca güvenlik güncellemelerini alacak.

Önceleri Samsung, bir cihazın yaşam döngüsünün en az ilk iki yıllık döneminde aylık veya çeyrek yıllık güvenlik güncellemelerini sunacağını taahhüt etmişti. Bu zaman aralığı ise cihazın kendisi tarafından belirleniyordu. Galaxy Note ve Galaxy S serisi gibi daha yüksek fiyatlı cihazlarda ise aylık güvenlik güncellemeleri sunulurken 2020 model Galaxy A71 gibi daha bütçe dostu modellerde ise üç aylık güvenlik güncellemeleri geliyordu. Samsung, bazı daha üst sınıf cihazlarının zaman içinde belirli bir noktan sonra üç aylık güvenlik güncellemelerini alma sürecini de durduruyor. Bu telefonların arasında Galaxy S8 serisi de yer alıyor.

Samsung’un yalnızca dört yıllık “düzenli güvenlik güncellemeleri” vaat ettiğini unutmamak gerekiyor. Aslında bu, Samsung’un en düşük güncelleme sıklığıdır. Hâlâ desteklediği cihazlar için ayrılmış, ancak aylık veya üç aylık bir dönem vaadi olmadan sunulan güncelleme desteği de mevcuttur. Yine de yapılan bu yeni duyuru, Samsung’un normalde bu türde uzun vadeli desteği göremeyen, daha ucuz fiyat noktalarındaki giriş seviyesi telefonlarının bazıları da dahil olmak üzere, düzinelerce cihazının kullanılabilir ömrünü uzatmak için çalıştığı anlamına geliyor.

Bu vaadi bir daha da iyi şekilde anlamak için Google’a bakmak gerekiyor. Google’ın kendisi Pixel telefonları için yalnızca “en az üç yıl” güvenlik güncellemesi vadediyor. Ayrıca, Samsung’un güvenlik güncellemeleri için vaat ettiği 40’tan fazla telefon ve tabletten çok daha az Pixel donanım modeli destekleniyor.

Buradaki diğer önemli uyarı, Samsung’un Android işletim sistemi güncellemeleri değil, en az dört yıldır güvenlik güncellemeleri vaat etmesidir. Samsung, 2020’de en az üç “nesil” Android işletim sistemi güncellemesini desteklemeyi garanti etti, ancak bu destek yalnızca bazı telefonları için sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Pixel Stand 23W kablosuz şarj desteğiyle yenilendi

Samsung’dan gelen bu son haberler, Google ve Qualcomm’un aralık ayında yeni Qualcomm yongalarına sahip telefonların hem dört Android işletim sistemi güncellemesini hem de dört yıllık güvenlik güncellemelerini desteklemesini sağlamak için yaptığı taahhütle aynı değildir. Genel hedefler benzer olsa da, Google ve Qualcomm duyurusu yalnızca bu yılki Snapdragon 888 ve sonrasında başlayan cihazlar için geçerli. Samsung ise geriye dönük olarak 2019 yılında çıkmış eski cihazlar için taahhütte bulunuyor.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun