Samsung Galaxy S6 ve HTC One M9 karşı karşıya

samsung-galaxy-s6-vs-htc-one-m9

Etkinlik tarihleri açıklandığında MWC 2015’in Samsung ve HTC’nin mücadelesine sahne olacağı anlaşılmıştı. Beklenen gün geldi çattı ve iki şirketin amiral gemisi telefonları HTC One M9 ile Samsung Galaxy S6 birkaç saat arayla görücüye çıktı. Bu iki cihaz arasındaki benzerlik ve farkları sizler için sıraladık.

Tasarım

One (M8) ile tasarım bakımından iyi bir seviyeye erişen HTC, One M9’da da bu seviyeyi korumayı başarıyor. Sadece birkaç küçük dokunuş gerçekleştiren şirket, One M9’u da üst sınıf bir görünümle potansiyel müşterilerinin beğenisine sundu.

Samsung’un ise Galaxy S6’nın tasarımında değişmek zorunda olduğunun bilinciyle hareket ettiği açıkça görülüyor. Yekpare alüminyum kasa, Gorilla Glass 4 ile kaplı ön ve arka panel Güney Koreli şirket için Galaxy S serisinin tasarımında radikal bir değişiklik anlamına geliyor.

Samsung Galaxy S6 tasarım bakımından seleflerine kıyasla çok daha radikal bir noktada duruyor. HTC One M9 ise seleflerinden kendisine kalan mirası birkaç küçük dokunuşla korumayı başarıyor.

143.4 x 70.5 x 6.8 mm.’lik boyutlara sahip Samsung Galaxy S6 tartıda 138 gram çekiyor. HTC One M9 ise 157 gramlık ağırlığı ve 144.6 x 69.7 x 9.61 mm.’lik boyutlarıyla rakibine göre daha ağır ve daha kalın bir cihaz profili çiziyor.

İşlemci

Hem HTC hem de Samsung’un yeni amiral gemilerinde sekiz çekirdekli 64-bit işlemciler bulunuyor. HTC One M9, Qualcomm Snapdragon 810 işlemci ve 3 GB RAM barındırıyor.

Samsung Galaxy S6’da ise şirketin kendi üretimi olan sekiz çekirdekli Exynos işlemci yer alıyor. Daha önce gözde telefonlarında hem kendi üretimi olan işlemcilere hem de Qualcomm üretimi işlemcilere yer veren Samsung, Galaxy S6 ile birlikte bu alanda da bir geleneği sonlandırmış oldu. Samsung Galaxy S6’da da işlemciye 3 GB RAM eşlik ediyor.

İki cihazın performansları konusunda bir fikir beyan etmek için her ikisini de kapsamlı biçimde test etmek gerekiyor.

Pil

Daha önce çıkarılabilir pilleri tercih eden Samsung, Galaxy S6’nın yekpare kasa tasarımıyla birlikte çıkarılabilir pil kullanımına da veda etti. Samsung Galaxy S6 2550 mAh kapasiteli bir pille birlikte geliyor.

HTC One M9’da ise 2840 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Aradaki fark büyük olmasa da, HTC’ye en azından kağıt üstünde avantaj sağlıyor.

Samsung ise kablosuz şarj desteği sunması sayesinde HTC’ye karşı önemli bir üstünlük kuruyor. Hızlı şarj desteğiyse hem Samsung Galaxy S6’da hem de HTC One M9’da mevcut. Bu noktada Samsung’un halihazırdaki en hızlı şarj süresini sunduğu iddiasını da hatırlatmakta fayda var.

Ekran

Samsung Galaxy S6’da 577 ppi piksel yoğunluğuna sahip 5.1 inç quad HD Super AMOLED ekran bulunuyor. HTC One M9’da ise 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde, 440 piksel yoğunluğu sunan 5 inç ekran mevcut. Kısacası ekran konusunda Samsung, HTC’ye karşı üstünlük kurmayı başarıyor.

Kamera

Geçmişte kamera konusunda yenilikçi yaklaşımlar izleyen HTC, One M9 ile birlikte geleneksel çizgiye dönüş yapıyor. Cihazda 20 megapiksel arka kameraya 4 megapiksel UltraPixel ön kamera eşlik ediyor.

UltraPixel kameranın düşük ışıktaki üstün performansı HTC One M9’un selfie çekmek için ideal bir araç olabileceğini gösteriyor. Kullanıcılara çok yüksek detay sunması muhtemel gözüken 20 megapiksel arka kamerada optik görüntü sabitleme özelliğinin olmamasıysa önemli bir eksiklik olarak dikkat çekiyor.

Samsung ise kameralara dair geçmişten gelen güçlü pozisyonunu Galaxy S6’da da koruyor. 16 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kamera ile güçlü bir ikili sunan Galaxy S6, f/1.9 diyafram genişliğine sahip ön kamerasıyla selfie konusunda One M9’dan geri kalmayacağını açıkça ortaya koyuyor.

Kağıt üstünde kamera cephesindeki savaşın galibi Samsung gibi gözükse de, nihai yargı için iki cihazı da test etmek gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER