Samsung Galaxy S10+ ve Huawei Mate 20 Pro karşı karşıya

Galaxy S10+, Samsung’un Galaxy S10 ailesinin en güçlü üyelerinden biri olarak öne çıkıyor. Pek çok kişi bu telefonun öncelikli rakibinin iPhone Xs Max olduğunu düşünse de, akıllı telefon pazarının yükselen yıldızı Huawei’nin amiral gemisi Mate 20 Pro da S10+’ın mücadele edeceği rakipleri arasında bulunuyor. Samsung Galaxy S10+ ve Huawei Mate 20 Pro arasındaki benzerlik ve farkları sizler için sıraladık.

Tasarım

Huawei Mate 20 Pro’nun görsel açıdan Samsung’un tasarım diline yakın duracağını söylemek çok yanlış olmayacaktır. Mate 20 Pro’da da ekran kenarlara doğru kavislenirken, ekran ve arka paneldeki kavisli camı ince bir metal şerit ayırıyor. Dolayısıyla Galaxy S10+ ve Mate 20 Pro’nun genel görünüşlerinin ve yarattıkları hissiyatın benzer olduğu söylenebilir.

Her iki telefon da suya ve toza karşı dayanıklı kasalara sahip. Bu konuda iki cihaz da IP68 sertifikası taşıyor. Ancak girişler ve butonlar konusunda bazı somut farkların olduğu da rahatlıkla görülüyor. Galaxy S10+’ın alt kenarına bakıldığında göze ilk olarak Samsung’un hâlâ vazgeçmediği 3.5 mm. kulaklık jakı çarpıyor. USB-C girişi ve hoparlör ızgarası da alt kenarın diğer sakinleri arasında bulunuyor. Huawei Mate 20 Pro’da ise gözle görülür bir hoparlör ızgarası bulunmuyor. Çinli üretici akıllı telefonun alt kenarına SIM tepsisini yerleştirmeyi seçmişti.

Her iki telefonun arkasında da üç lensli kamera modülleri bulunuyor. Ancak Huawei kare şeklinde bir modül seçerken, Samsung’un telefonunda dikdörtgen bir kamera modülü yer alıyor.

157.6 x 74.1 x 7.8 mm. boyutlarındaki Samsung Galaxy S10+, tartıda 175 gram çekiyor. Huawei Mate 20 Pro ise 157.8 x 72.3 x 8.6 mm.’lik boyutlara sahip. Akıllı telefonun ağırlığı ise 189 gram.

Ekran

Samsung Galaxy S10+, 6.4 inç büyüklüğünde kavisli bir dinamik AMOLED ekran bulunuyor. Quad HD+ çözünürlüklü bu ekran, 19:9 görüntü oranına sahip. Huawei Mate 20 Pro’da ise 6.39 inçlik kavisli bir OLED ekran mevcut. 19.5:9 görüntü oranına sahip bu ekran da Quad HD+ çözünürlük sunuyor.

Çentik akımına farklı şekillerde direnen Samsung, Galaxy S10+’ta çift ön kamerayı ekranın sağ üst köşesindeki küçük boşluğa yerleştirmiş. Kameraların bulunduğu bölümü de telefonun arayüzüne entegre eden şirket, böylelikle kullanıcılarına çentik çıkıntısı yapmayan ince bir üst çerçeve sunmayı başarıyor.

Huawei Mate 20 Pro’da ise ekranın üst kısmında oldukça büyük bir çentik yer alıyor. Ancak bu çentik ön kameradan çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Güvenli yüz tanıma teknolojisi için gerekli donanımı barındıran bu alan sayesinde Mate 20 Pro, Galaxy S10+’a kıyasla daha güçlü bir yüz tanıma sistemi sunuyor.

Her iki akıllı telefonda da ekrana entegre parmak izi tarayıcısı bulunuyor. Samsung’un “ultrasonik” parmak izi tarayıcısının daha hızlı, daha doğru ve ıslak parmak gibi faktörlerden daha az etkilenen bir çözümü olması muhtemel görünüyor. Huawei’nin kamera tabanlı parmak izi modülü ise izleri eşleştirmek için görsellerden yararlanıyor ve derinlik algılama özelliği taşımıyor.

Galaxy S10+ ve Mate 20 Pro’nun panel tipleri ve ekran çözünürlükleri arasında ise somut bir fark bulunmuyor. Hemen hemen aynı büyüklükte olan iki ekranda da OLED tabanlı paneller tercih edilmiş. Her iki akıllı telefon da HDR içerikleri destekliyor. Ancak Samsung’un telefonunun HDR10+ desteği sunan ilk telefon olduğunu ve 1200 nit gibi etkileyici bir maksimum parlaklık seviyesi sunduğunu belirtmek gerekiyor.

Kameralar

Samsung Galaxy S10+’ta üç arka kamera ve iki ön kamera bulunuyor. Huawei Mate 20 Pro’nun arkasında da üç kamera yer alıyor. Ancak ön tarafta tek bir kamera mevcut. Her iki telefon da arka kamera modüllerinde standart genişlikte, ultra geniş ve telefoto lensler barındırıyor. Yapay zekâ da hem Samsung’un hem de Huawei’nin kamera konusunda yararlandıkları önemli silahlar arasında bulunuyor.

Samsung’un arka kamera modülü dikdörtgen bir tasarıma sahip. Huawei ise Mate 20 Pro’da kare bir kamera modülü mevcut. Modül tasarımları farklı olsa da, bu modüllerdeki lenslerin temel karakterlerinin aynı olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak işin teknik boyutuna girildiğinde farklar daha net biçimde görülüyor.

Samsung Galaxy S10+’ın arkasında ana kamera görevini 12 megapiksel çözünürlüklü lens üstleniyor. Optik görüntü sabitleme özelliği taşıyan bu lens, çift mekanik diyafram aralığı özelliğine sahip. İlk olarak Galaxy S9’da sunulan bu özellik sayesinde diyafram aralığı f/2.4 veya f/1.5 olarak ayarlanabiliyor. 16 megapiksel çözünürlüklü ultra geniş kamera ise f/2.2 diyafram aralığına sahip. f/2.4 diyafram genişliğine sahip telefoto lensin 2x optik zoom yapabiliyor. Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip bu lens, 12 megapiksel çözünürlük sunuyor.

Huawei Mate 20 Pro’da ise ana kamera görevi 40 megapiksel çözünürlüklü lense veriliyor. Bu lens f/1.8 diyafram genişliğine sahip. 20 megapiksellik ultra geniş kameranın diyafram genişliği ise f/2.2. 8 megapiksel çözünürlüklü telefoto lens ise f/2.4 diyafram genişliğiyle geliyor.

Her iki telefonda da arka kamera modülleri yapay zekâ ile destekleniyor ve sahneleri otomatik olarak tanıyabiliyor.

Huawei Mate 20 Pro’nun önünde 24 megapiksel çözünürlüklü tek bir kamera bulunuyor. Samsung Galaxy S10+ ise çift ön kamera taşıyor. 10 megapiksel çözünürlüklü çift piksel kameraya 8 megapiksel çözünürlüklü derinlik sensörü eşlik ediyor.

Donanım ve Yazılım

Samsung Galaxy S10+’ın Türkiye’de satılacak versiyonun kalbinde şirketin kendi üretimi olan 8 nm, sekiz çekirdekli Exynos 9820 işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 8 veya 12 GB RAM eşlik ediyor. Ancak 12 GB RAM’in ve 1 TB depolama alanı seçeneğinin sadece Ceramic Edition olarak adlandırılan versiyonda mevcut olduğunu belirtmek gerekiyor. Diğer depolama alanı seçenekleri ise 128 ve 512 GB olarak sıralanıyor. MicroSD kart desteği sayesinde depolama alanını büyütmek de mümkün oluyor.

Huawei Mate 20 Pro’nun kalbinde ise Çinli üreticinin kendi imzasını taşıyan 7 nm Kirin 980 yonga seti yer alıyor. Bu yonga setine 6 veya 8 GB RAM ve 128 veya 256 GB dahili depolama alanı sunuluyor.

Pil konusunda iki telefon benzer yerlerde duruyor. Huawei Mate 20 Pro’da 4200 mAh büyüklüğünde bir pil mevcut. Samsung Galaxy S10+ ise enerjisini 4100 mAh kapasiteli pilinden alıyor. Huawei 40W kablolu hızlı şarj özelliğiyle Samsung’a belirgin bir üstünlük sağlıyor. Kablosuz şarj tarafında ise her iki cihaz da hızlı şarj imkanı sunuyor. Buna ek olarak, her iki telefon da kablosuz şarj desteğine sahip başka cihazların pilini doldurmak için kullanılabiliyor.

Her iki telefon da Android 9 Pie işletim sistemine sahip. Galaxy S10+’ta Android’i One UI kullanıcı arayüzü tamamlıyor. Mate 20 Pro’da ise bu görevi EMUI 9 üstleniyor.

Fiyat

Samsung Galaxy S10+ için ön sipariş dönemi bugün itibarıyla başlamış durumda. Akıllı telefon 27 Şubat itibarıyla Türkiye’de raflardaki yerini alacak. İlk etapta telefonun sadece 128 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de satılıyor. Bu versiyon için 7499 TL ödemek gerekiyor.

128 GB depolama alanına sahip Huawei Mate 20 Pro’yu ise hâlihazırda 6999 TL karşılığında satın almak mümkün.

Samsung Galaxy S10+ ve Huawei Mate 20 Pro karşı karşıya: Sonuç

İşin aslında Samsung Galaxy S10+ ve Huawei Mate 20 Pro’yu birbirlerinden ayıran belirgin farkların sayısı oldukça az. Her iki telefon da benzer arka kamera modüllerine, aynı ekran çözünürlüğüne, benzer güç ve performans özelliklerine, en güncel Android sürümlerine ve benzer fiyatlara sahip.

Galaxy S10+’ın pek çok alanda Huawei’nin amiral gemisini yakalamaya çalıştığı söylenebilir. Bazı noktalarda ise Samsung’un rakibini geride bıraktığı görülüyor. Galaxy S10+, HDR10+ desteği sunan ilk telefon olma özelliğini taşıyor. S10+ çentiksiz ve kamera delikli ilk amiral gemisi cihazlardan biri olmasıyla da öne çıkıyor. Ultrasonik parmak izi tarayıcısı da S10+’ın Mate 20 Pro’ya üstünlük sağladığı konulardan biri oluyor.

Her iki telefonun da oldukça güzel ve güçlü olduğunu ve nihai kararın tamamen kullanıcı tercihi doğrultusunda şekillenebileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

İLGİLİ HABERLER