Samsung Galaxy Book S Intel’in Hybrid işlemcili ilk dizüstü bilgisayarı

Samsung en yeni dizüstü bilgisayar Galaxy Book S’i yurt dışında satışa sundu. Şirket bu cihazın Intel Hybrid Technology’li Core işlemcileri barındıran ilk cihaz olduğunun altını çiziyor. Daha önceki Galaxy Book S modelleri Qualcomm’un Snapdragon platformu üzerinde çalışıyordu.

Lakefield” olarak nitelendirilen bu yeni Intel işlemcileri ultra hafif cihazları çalıştırmak için tasarlandı. Bunları Lenovo ThinkPad X1 Fold ve çift ekranlı Surface Neo’da da görmeyi bekliyoruz. Bu işlemciler Intel’in ARM’a cevabı olarak nitelendiriliyor.

Intel, bir adet güçlü çekirdeği dört adet daha düşük güçlü çekirdekle birleştirerek işleri yürütüyor. Toplamda beş çekirdek ve beş yürütme birimli bir yapı tek bir plakada birleştiriliyor. Bu sayede daha küçük boyutlu cihazlar çok yüksek miktarda güce ihtiyaç duymadan veya pil ömrünü olumsuz şekilde etkilemeden çok yürütme birimli bir yapı sunabiliyor.

Intel başlangıçta iki adet 7W Lakefield yongasının çıkışını yaptı. Bunlar Core i5-L16G7 ve Core i3-L13G4 olarak sıralanıyor. Her iki yonga da Ice Lake nesliyle aynı mimariyi taşıyor ve Intel’in 11. nesil entegre grafik birimini ve Wi-Fi 6 desteğini içeriyor. Galaxy Book S’te ise i5 işlemci bulunuyor.

Galaxy Book S daha çok hareket hâlindeyken kullanım için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayar. En kalın noktasında 1.78 cm kalınlığa sahip olan bu dizüstü bilgisayarın ağırlığı ise 900 gram civarında. Outdoor Mode olarak adlandırılan özel bir dış ortam modu ekran parlaklığının 600 nit seviyesine çıkarılmasını sağlıyor. Samsung, 42Wh kapasiteli pilin de uzun bir kullanım ömrü sunacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo amiral gemisi telefonları için işlemci geliştirecek

Samsung Galaxy Book S ABD’de sadece Wi-Fi ile çıkıyor, ancak diğer ülke pazarlarında LTE modelinin de bulunacağı belirtiliyor. Intel işlemcili Galaxy Book S yurt dışında 949.99 dolardan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun