Teknoloji

Samsung’dan hem kaydırılabilen hem de katlanabilen yeni ekran: Flex Hybrid OLED

samsung flex hybrid oled

Samsung Flex Hybrid OLED adını taşıyan yeni mobil ekran prototipini CES 2023’te gözler önüne çıkardı. Bu ekran hem katlanıp açılma hem de kaydırma yoluyla genişletilebilmesiyle dikkat çekiyor. Böylelikle ekranın hem boyutu hem de görüntü oranı değişiyor.

4.2 inç büyüklüğündeki ekran açıldığında büyüklüğü 10.3 inçe çıkıyor ve görüntü oranı 4:3 olarak değişiyor. Böylelikle ekran üzerinde üretkenlik uygulamalarını kullanmak kolaylaşıyor.

Ardından ekranı kaydırarak büyüklük 12.4 inçe çıkarılıyor ve görüntü oranı da 16:10 oluyor. Bu da ekranı multimedya içerik tüketimine uygun hâle getiriyor. Şirket OLED ekran teknolojisinin getirdiği yüksek görüntü kalitesine de dikkat çekiyor.

Ekstra 2 inçlik ekranın cihazın sağ tarafının altından çıktığı görülüyor. Bu söz konusu bölümün kalınlığıyla da anlaşılıyor. Bu teknoloji sayesinde 12.4 inçlik bir tableti ceket cebinde taşımak mümkün hâle geliyor.

Samsung Flex Hybrid OLED ne zaman kullanıma hazır olacak?

Samsung Flex Hybrid OLED mobil ekranın ne zaman bir telefonda kullanıcılarla buluşacağı konusunda bilgi vermedi. Ancak bu teknolojinin sergilenebilecek noktaya gelmesi, gerçekten kullanılacak seviyeye ulaşmasının da çok uzak olmadığını gösteriyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER