Samsung Exynos 9 8895 duyuruldu, Galaxy S8’de bekleniyor

Türkiye'de satılacak Galaxy S8 ve S8+ bu işlemciyi taşıyacak

samsung exynos 9Samsung yeni mobil işlemcisi Exynos 9 Serisi 8895’in duyurusunu gerçekleştirdi. Samsung Exynos 9 8895, 14 nanometre teknolojisine kıyasla yüzde 40 daha az enerji harcayarak yüzde 27’ye kadar daha yüksek performans sağlamasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca geliştirilmiş 3D transistor yapısına sahip 10 nanometrelik FinFET işlemci teknolojisini kullanan Samsung’un ilk işlemci yonga seti olma özelliğini de taşıyor.

Yeni Exynos 9 8895, beş taşıyıcı kümesini, diğer bir deyişle 5CA’yı destekleyen gigabit LTE modeminin yer aldığı, kendi türünün ilk işlemcisi olarak nitelendiriliyor. Bu teknoloji sayesinde, 5CA ile maksimum 1 Gbps (Kategori 16) hızında indirme ve 2CA ile 150Mbps (Cat.13) hızında yükleme mümkün oluyor.

Sekiz çekirdek barındıran Exynos 8895, dört çekirdekli Cortex-A53’e ek olarak, Samsung’un özel tasarladığı dört adet ikinci nesil CPU çekirdeğini de taşıyor. Bu en yeni işlemci, SCI (Samsung Coherent Interconnect) teknolojisi sayesinde heterojen bir sistem mimarisi ile bütünleştiriyor. Böylece, yapay zeka ve derin öğrenme gibi geniş bir uygulama yelpazesinde daha hızlı bilgi işlem yapılabiliyor.

Ayrıca Samsung Exynos 9 8895, Güney Koreli şirketin belirttiğine göre, güçlü grafik işlemci birimi, çok formatlı kodlayıcı (MFC) ve 4K UHD VR’da gecikmeleri en aza indiren üst düzey 3D grafik performansıyla benzersiz multimedya deneyimi sunuyor. ARM’ın en gelişmiş Mali-G71 GPU’su ile de yüksek seviyede bir oyun deneyimi yaşatıyor. MFC’si ile 120 fps hızında, maksimum 4K UHD çözünürlüğünde video kaydetmeyi ve oynatmayı destekleyen Exynos 8895, sanal gerçeklik uygulamaları için de gerçekçi bir video deneyimi sunuyor.

Exynos 8895’te birbirinden farklı işlem üniteleri bulunuyor. Bunlardan biri iris veya parmak izi tanıma özelliğini kullanan mobil ödemeler için geliştirilmiş güvenlik çözümleri sunarken, diğerinde bulunan Görüntü İşleme Ünitesi (VPU), nesneleri ve hareketleri algılayabiliyor. Bu da geliştirilmiş video izlemesinde, panoramik görüntü işlemede ve makine görme teknolojisinde iyileştirmeler sağlıyor.

Exynos 8895’i muhtemelen Samsung’un önümüzdeki aylarda Türkiye’de satışa sunacağı 2017 model amiral gemisi Galaxy S8 ve Galaxy S8+ amiral gemisi Android telefonlarında göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...