Samsung Exynos 1080’in önemli özelliklerini açıkladı

Samsung Exynos 1080 mobil işlemcisini bundan iki hafta önce duyurmuştu. Exynos 980’in daha gelişmiş bir versiyonu olan Exynos 1080, Samsung’un 5nm EUV FinFET teknoloji süreciyle ürettiği ilk işlemci olma özelliğini taşıyor. Exynos 1080’in duyurusu sessiz sedasız yapılmıştı.

Samsung’un YouTube kanalında paylaşılan yeni bir video, Exynos 1080’e dair detayları gözler önüne seriyor. Güney Koreli şirket bu videoda özellikle 5G modemin varlığına dikkat çekiyor. Bu modem teorik olarak NR Sub-6GHz şebekelerde 5.1 Gbps’e varan hızlara ulaşabiliyor. Samsung’un ön plana çıkardığı bir diğer nokta ise yapay zekâ görevlerini üstlenen yeni nöral işlemci birimi (NPU) oluyor.

Samsung, sekiz çekirdekli yeni işlemci biriminin Cortex-A78 çekirdeğiyle mobil programlamanın ötesine geçeceğini iddia ediyor. Mali-G78 GPU’nun varlığının ise sanatsal grafikleri beraberinde getireceği belirtildi.

Samsung Exynos 1080 HDR10+ desteği, Full HD+ çözünürlükte 144Hz yenileme hızı, 200 megapiksel çözünürlüklü fotoğraflar ve 4K Ultra HD video desteği gibi özellikleri de sunacak. Exynos 1080 ile gelecek ilk telefonun adı henüz açıklanmasa da, Vivo X60’ın adı en güçlü aday olarak geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung'dan ikinci kuantum kriptografi telefonu; Galaxy Quantum 2 tanıtıldı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 296 milyon TL’lik para cezası

Google hakkında geçtiğimiz yıl başlatılan, arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlandığı soruşturmanın sonunda karar açıklandı. Rekabet Kurumu'nun açıkladığı karar doğrultusunda Google Reklamcılık...

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....