Samsung eski telefonları akıllı ev sensörüne dönüştürecek

Samsung, eski Galaxy telefonları tekrar işlevsel hâle getirmek amacıyla yeni bir beta programı başlattı. Bazı telefon modelleri, hazırlanan yazılım güncellemesiyle bir akıllı ev sensörüne dönüştürülebilecek. Telefonlar bebek ağlamasını algılayabilecek veya hava karardığında lambaların otomatik olarak yanmasını sağlayabilecek.

Samsung’un geri dönüşüm programının kapsama alanı oldukça sınırlı. 2018 veya sonrasında çıkan Galaxy telefonlar bu program sayesinde yeni bir işlev kazanabiliyor.

Güney Koreli şirket, yeni programının duyurusunu yılın ilk günlerinde CES 2021’de yapmıştı. İlk etapta Güney Kore, ABD ve İngiltere’deki kullanıcılar bu imkandan yararlanabilecek. SmartThings uygulaması üzerinden indirilen yazılım güncellemesiyle kullanıcılar iki basit fonksiyona erişebilecek. Bunlardan biri bebek ağlamasını, köpek havlamasını, kedi miyavlamasını veya kapı çalmasını algılayabilecek bir ses sensörü. Bu seslerden biri tespit edildiğinde o an aktif şekilde kullanılan telefona bir uyarı gönderiliyor.

Diğer işlev ise bir aydınlık seviyesi sensörü olacak. Bu sensör, ortamdaki aydınlık belli bir seviyenin altına indiğinde bağlı ışığı çalıştıracak. Samsung’dan yapılan açıklamada, güncellemeyle telefonun sensör olarak işlemesini destekleyecek ve uzun süre çalışmasını sağlayacak pil optimizasyonlarının da yapıldığı belirtildi. Şirket tahmini pil ömürleri konusunda ise bilgi vermedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi Mi Pad tablet serisi uzun bir aradan sonra yenilenebilir

2018 ve sonrasında çıkan Galaxy S, Note ve Z serisi telefonlar, akıllı ev sensörüne dönüştürülebilecek. Bu cihazlarda Android 9 ve sonrasında yayınlanan sürümlerin yüklü olması gerekiyor. Samsung önümüzdeki dönemde bu imkanı daha fazla telefona götürmeyi planladığını da açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...