Samsung dijital araba anahtarı özelliğinin kapsamı genişliyor

google news abone ol

Samsung dijital araba anahtarı özelliğini 2021’de Galaxy S21 serisiyle kullanıma sunmuştu. Ancak bu özellik sadece Hyundai tarafından üretilen Genesis GV60 modelinde destekleniyordu.

Güney Koreli şirket, dijital araba anahtarı özelliğinin kapsama alanına BMW ve Kia’yı da dahil etti. Böylelikle uyumlu bir Galaxy telefona ve desteklenen bir arabaya sahip olanlar ve destek bölgesinde yaşayanlar, otomobillerini telefonlarını kullanarak kilitleyebilecek veya açabilecek.

Dijital araba anahtarıyla otomobili çalıştırmak, koltukları ve aynaları ayarlamak, sınırlı bir süre için başka aile üyelerine veya arkadaşlara dijital anahtar vermek mümkün oluyor. Benzer özellikleri Apple’ın da CarKey ile sunduğunu belirtmekte fayda var.

Samsung’un destek belgesine göre, 1 Serisi’nden 8 Serisi’ne kadar tüm BMW modelleri bu teknolojiyle uyumlu hâle geldi. X5, X6, X7, Z4, i4 iX3 ve i3 modelleri de BMW’nin destek listesinde yer alıyor.

Kia tarafında ise listede Niro modeli bulunuyor. Genesis G90 modelinin de listeye eklendiğini belirtmek gerekiyor. BMW ve Kia’nın araçlarında bu özellik için NFC teknolojisi kullanılırken, Genesis’in modellerinde NFC ve ultra geniş bant teknolojilerinden bir arada yararlanılıyor.

Dijital araba anahtarı için uyumlu bir arabanın yanı sıra uyumlu bir telefona da sahip olmak gerekiyor. Uyumlu telefonların listesi ise hâlihazırda şu şekilde: Galaxy S21, S21 Plus, S21 Ultra, S22, S22 Plus, S22 Ultra, Note 20 Ultra, Z Fold 2, Z Fold 3 ve Z Flip 3.

Samsung dijital araba anahtarı özelliğini şu an için sadece ana vatanı Güney Kore’de kullanıma sunmuş durumda. Ancak yakında özelliğin başka bölgelerde de kullanıma açılması umuluyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR