Samsung yöneticisi: Bükülebilir telefonlar yakında geliyor

samsung bukulebilir telefon
Görsel: Slashgear

Bükülebilir ve katlanabilir akıllı telefonlar konusundaki savaş yeniden alevlenmişe benziyor. Samsung, pek de şaşırtıcı olamayan biçimde, kendisini bu mücadelenin öncüsü olarak konumlandırmaya istekli gözüküyor.

Samsung Telecommunications Amerika Başkanı ve CEO’su Gregory Lee, farklı formlara dönüşebilir telefonların “köşenin hemen ardında” olduğunu belirtti. Son zamanlarda gün yüzüne çıkan sızıntılar ve şirket içi bilgiler, bu duyuruyu şaşırtıcı olmaktan çıkarıyor. Söz konusu pazara başka üreticilerin de ilgi duyması sebebiyle Samsung’un ilk olmak adına çalışmalarını hızlandırdığı düşünülüyor.

Samsung bükülebilir telefon konsepti üzerine 2013’ten hatta daha eski tarihlerden beri çalışıyor. Bu çalışmalar sonucunda bugüne kadar sadece kavisli ancak bükülemeyen TV ve akıllı telefonlar piyasaya çıkmış durumda. Bükülebilir telefonların çıkışındaki gecikmede doğru bileşenlerin belirlenmesinde yaşanan sıkıntıların ve üretim maliyetlerinin etkili olduğunu söyleyen Gregory Lee, koşulların artık bükülebilir akıllı telefonlar üretmek için uygun olduğunun işaretini verdi.

Samsung bükülebilir telefon üretme konusunda istekli olan tek şirket değil. Güney Kore menşeili bir diğer elektronik devi LG, bükülebilir telefonlar konusunda çalışmalar yapsa da, Samsung kadar agresif bir tavır takınmıyor. Samsung’a bu konuda meydan okuyacak asıl şirket Lenovo olacak gibi gözüküyor.

Çinli üretici, geçtiğimiz hafta yeni amiral gemisi telefonlarını ve Google Tango cihazını tanıttığı etkinlikte bükülebilir ve katlanabilir cihaz konseptlerini de görücüye çıkarttı. Lenovo gösterdiklerinin prototip olduğunun altını çizse de, tanıtılan cihazlar Samsung’un bükülebilir telefon pazarında yalnız olmayacağını göstermeleri açısından önem taşıyor.

Gregory Lee’nin çıkış tarihi için kullandığı “köşenin hemen ardında” benzetmesinin 2017’yi işaret ettiği düşünülüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER