Samsung brainBAND ile sporcularda beyin sarsıntısını takip edecek

samsung brainband

Samsung Electronics Avustralya tarafından duyurusu yapılan yeni bir aksesuar, antrenörlerin ve sağlık ekiplerinin beyin sarsıntısı geçiren sporcuların durumlarını daha kolay takip etmelerini sağlıyor. brainBAND adını taşıyan giyilebilir aksesuar, Samsung Launching People programı kapsamında geliştirildi. Söz konusu program, farklı disiplinlerden araştırmacıları bir araya getirerek teknolojinin toplumun karşısına çıkan sorunlara çözüm sunmasını sağlıyor.

Samsung brainBAND, beyin sarsıntısı araştırması ve eğitimi konusunda uzmanlaşan Doktor Alan Pearce ve endüstriyel tasarımcı Braden Wilson’ın ortak çalışması sonucunda ortaya çıktı. İkilinin geliştirdiği prototip giyilebilir ürün, spor müsabakalarında kafalarına darbe alan sporcuların durumunun gerçek zamanlı olarak takibe alınmasını sağlıyor. brainBAND tarafından toplanan veriler, Samsung akıllı telefonlara iletiliyor.

Protoip baş bandında bulunan ve kafanın arka kısmına denk gelen sensörler sayesinde alınan darbelerin etkisi ölçülebiliyor. Bilgiler sağlık görevlileri, müsabaka hakemleri ve antrenörler tarafından gerçek zamanlı olarak görülebiliyor. brainBAND’in üzerinde bulunan LED ışıkları sayesinde çarpmanın etkisi konusunda bir fikir edinmek mümkün oluyor. Sarı, turuncu ve kırmızı ışıklar ile çarpmanın ciddiyeti anlaşılabiliyor.

brainBAND’in dünyanın dört bir yanındaki spor kulüplerine satışına ne zaman başlanacağı bilinmezken, prototip cihazın Avustralya’daki saha testleri şimdiden başladı.

İLGİLİ HABERLER