Samsung’dan 2022 model Bespoke serisi vizyonuna dair detayları paylaştı

Samsung, salı günü düzenlediği online etkinlikte 2022 model Bespoke serisi ürünlerinin detaylarını verdi. Öte yandan Samsung Electronics Beyaz Eşya ve İklimlendirme Çözümleri Dünya Başkanı JaeSeung Lee’nin kaleminden, kullanıcı davranışlarını ve alışkanlıklarını incelediği yeni bir blog yazısı paylaştı.

Lee birbirinden önemli ve dikkat çekici bilgileri paylaşırken, Samsung’un bu bilgiler ışığındaki gelecek dönem vizyonu ve planlarını aktardı. Lee, ev aletlerinin birer ürün olmaktan çıkıp günlük yaşam tarzımız ve rutinlerimizde bize eşlik eden gerçek birer yol arkadaşı olduğuna dikkat çekti.

Lee, geçtiğimiz 2 yılda yaşamlarımızın ekseni eve doğru kayarken, evde zaman geçirme kavramı da önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekti. Bu kapsamda ev aletlerinin de sadece birer ürün olmaktan çıkıp günlük yaşam tarzımız ve rutinlerimizde bize eşlik eden gerçek birer yol arkadaşı haline geldiğini dile getirdi. Lee’nin belirttiğine göre, 2022’de gerçekleştirilen, ev aletlerinin satın alınma sebeplerine ilişkin bir araştırmada, Y ve Z Kuşağı mensuplarının %60’ından fazlası, en son aldıkları cihazı, bozulan bir ürünün yerine yenisini almak için değil, farklı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla satın aldıklarını belirtti. Yalnızca son üç yılda %10 artış gösteren bu satın alma oranı, ev aletlerinin işlevselliğin ötesine geçmesi gerektiğini ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun, gerçek ve pratik bir değer sunması gerektiğini ortaya koyuyor.

2019 yılında ‘Bespoke’ konseptinin kullanıcılara sunulmasından bu yana Samsung, Dijital Ev Aletleri alanında yepyeni bir döneme öncülük ettiğinin altını çiziyor. Endüstri geneline daha önce hakim olan konvansiyonel paradigmaların ötesine geçen, kişiselleştirilebilir ev aletleri sunmaya başladığını belirten şirket, Bespoke felsefesi ile yalnızca teknoloji ve işlevselliğe odaklanmak yerine, müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını ve yaşam tarzını yansıtabilen ürünler tasarlayarak, sektörün de yeni bir aşama kaydetmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Samsung’un Bespoke Home 2022 vizyonunun temelinde ne yatıyor?

Lee, “Bespoke Home 2021 serisiyle, kullanıcıların evlerinin her dört bir yanında Bespoke deneyimini yaşamalarını sağlayan vizyonumuzu ve ürün serisini tanıttık. O tarihten bu yana Bespoke ev aletleri dünya çapında 50 farklı pazarda satışa sunulurken, CES Innovation, iF Design ve IDEA 2021 gibi birçok tasarım ödülüne layık görüldü. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren bugüne dek dünya çapında yaklaşık 2 milyon Samsung Bespoke buzdolabı satıldı. Kore’de satılan her üç Samsung marka buzdolabından ikisi, Bespoke serisi buzdolabı oldu.” dedi.

2021 yılındaki bu gelişmeler, Samsung’un Bespoke Home 2022 vizyonuna ışık tutuyor. ‘Daha Fazla Alan’, ‘Daha Fazla Deneyim’ ve ‘Daha Fazla Zaman’ olmak üzere belirlenen üç dönüştürücü fikir, geleneksel ev aletleri deneyiminin ötesine geçen bir biçimde kullanıcıların ev yaşamının keyfini çıkarmalarını sağlayan 2022 Bespoke Home deneyiminin temelini oluşturuyor.

Bespoke tasarım felsefesinin, kullanıcıların kendi zevk ve estetiğini gerçek anlamda yansıtabilen kişiselleştirilmiş, ileri düzey yaşam deneyimi sunmaya öncelik tanıdığını belirten Lee, yazısına şöyle devam etti:

“Daha Fazla Alan” vizyonumuz kapsamında Bespoke ev aletleri artık 20’den fazla ürün kategorisinde sunuluyor. Burada hedeflediğimiz şey, kullanıcılarımızın evlerinin her alanında değişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek esnek ve yaşamı kolaylaştıran ev çözümleri sunmak. Kullanıcılara yepyeni ürünler ve yükseltilmiş işlevler sunmanın yanı sıra Bespoke Home 2022 serisi aynı zamanda çok çeşitli renk ve tasarım seçenekleri de sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, değişen zevklerini ifade edebilmenin yeni ve farklı yollarını keşfederken, ev dekorasyonu konusunda daha fazla seçeneğe sahip oluyor.

Tüketicilerin ev aletlerinden beklediği deneyim biçimleri de zaman içinde değişime uğradı. Bespoke Home 2022 vizyonumuzun ikinci ayağı olan ‘Daha İyi Deneyim’, ise sadece Bespoke 2022 ürünlerinin yapabildiklerinin çoğalması değil, aynı zamanda ‘SmartThings Home Life’ platformu sayesinde kullanıcıların yaşamını kolaylaştıran, akıllı ve bağlantılı ev deneyimlerinin de çeşitlenmesi anlamına geliyor.

SmartThings Home Life, pişirme, enerji, giysi temizliği, evcil hayvan bakımı, iklimlendirme ve ev işleri olmak üzere altı ayrı SmartThings hizmeti üzerinden Bespoke ev aletlerinin tek bir merkezden denetlenebilmesini sağlıyor. Böylelikle Samsung olarak kullanıcılarımızın ev işlerine daha az, hayatı dolu dolu yaşamaya daha fazla zaman ayırabilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

‘Her gün sürdürülebilirlik’

Samsung, vizyonları çerçevesinde yer alan ‘Daha Fazla Zaman’ unsurunun da Samsung’un CES 2022 kapsamında tanıttığı “Her gün sürdürülebilirlik” kavramının altında yer alıyor.

“Sürdürülebilirliği yaptığımız her şeyin merkezine yerleştirerek; üretim ve teslimattan ürün kullanımı ve bertarafına kadar ürün yaşam döngüsünün her aşamasında sürdürülebilirlik bilincinin oluşmasına çaba gösteriyoruz. Böylece kullanıcılarımız, Bespoke ürün deneyimleriyle günlük yaşamlarını daha sürdürülebilir hale getirebiliyor. Ürün geliştirme aşamasındaki yenilikler, atıkları azaltmamıza ve atık geri dönüşüm oranlarımızı sürekli olarak artırmamıza yardımcı oluyor.” diyen Lee, “Kağıt kullanma kılavuzlarının azaltılması ve eco package kullanımıyla, kullanıcıların geri dönüştürülmüş ambalaj malzemelerini yeniden kullanmalarına olanak tanıyoruz. Ürün kullanım aşamasında, buzdolapları için ‘Dijital Inverter Kompresör’ teknolojimiz enerji tüketimini %67, çamaşır makineleri için EcoBubble teknolojimiz ise enerji tüketimini sırasıyla %53 oranında azaltıyor. Ayrıca, artık belirli bazı cihaz bileşenleri için büyük pazarlarda daha uzun garanti süreleri sağladığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Bir ürünün, dayanıklılık süresinin değiştirilme ihtiyacını azalttığını biliyoruz. Bu bağlamda sürdürülebilirliği, kullanıcıların günlük Bespoke deneyiminin önemli bir parçası haline getirmek amacıyla çalışıyoruz. Samsung olarak, 2022 yılı ve sonrasında da sürdürülebilirlik vizyonumuzu ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” diyerek yazısını sonlandırdı.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun