Samsung ARM’nin hisselerinin bir kısmını almayı değerlendiriyor

Softbank’in birkaç yıl önce satın aldığı yonga tasarımcısı ARM’ı elden çıkarmayı planladığına dair haberler bir süredir etrafta dolaşıyor. ARM ile ilgilendiği söylenen şirketler arasına son olarak Samsung eklendi. İddialara göre; Samsung, ARM’ın yüzde 3 ila yüzde 5 oranında bir hissesini almayı planlıyor. Hisselerin geri kalanının ise yonga üreten şirketlerden oluşan bir konsorsiyum tarafından satın alınabileceği belirtiliyor.

Samsung’un böylelikle Cortex CPU ve Mali GPU’lar için ARM’a ödediği telif miktarını azaltmayı amaçladığı söyleniyor. Güney Koreli elektronik devi, bu bileşenleri Exynos işlemcilerinde kullanıyor.

Şirket Cortex’ten kendi CPU tasarımı için vazgeçse bile, ARM talimat setini kullandığı için belli bir ödeme yapmak zorunda. Ancak Samsung özel CPU birimini kapattığı için bu durumun şirket adına bir kaygı olmaktan çıktığı söylenebilir.

Apple ise artık Mac’lerde de kendi tasarımı olan ARM tabanlı işlemcilere yer verecek. Bu da şirketin öngörülebilir bir gelecekte ARM lisanslarına ihtiyaç duyacağını gösteriyor. Bu nedenle Apple da ARM’ı satın alabileceği söylenen şirketler arasında sayılıyor.

Nvidia’ın ARM’ı satın alma konusundaki görüşmelerde mesafe kaydettiği iddiası da kısa bir süre önce gündeme gelmişti. Ancak sektörel kaynaklar, Nvidia’nın bu satın alma için gerekli kaynaklara sahip olup olmadığı konusuna şüpheyle yaklaşıyor.

Buna ek olarak, bu satın almanın onaylanmayacağı da ihtimaller arasında sayılıyor. ARM’ın lisansını taşıyan CPU’lar akıllı telefonlardan çamaşır makinelerine kadar uzanan pek çok cihazda kullanılıyor. Bütün bunların tek bir yonga üreticisine geçmesinin tekel şikayetlerini beraberinde getirebileceği söyleniyor. Softbank yonga üretimi gerçekleştirmiyor. Ancak olası alıcılar arasında sayılan Apple, Nvidia ve Samsung bu alanda, farklı ölçeklerde de olsa, boy gösteriyor. Dolayısıyla bu şirketlerden birinin ARM’ın tamamını almaya çalışmasının engellenebileceği belirtiliyor.

Samsung ARM için neden böyle bir strateji izliyor?

Samsung’un bu nedenle doğrudan bir yatırım yapmak yerine bir konsorsiyumla beraber hareket etmeyi seçtiği söyleniyor. Şirket böylelikle olası rekabet soruşturmalarından da uzak durmayı hedefliyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PayPal Pinterest'i satın almaya hazırlanıyor

Samsung, ARM için uygulayacağı söylenen stratejiyi daha önce uygulamış ve olumlu sonuç almıştı. Güney Koreli şirket, 2012’de Hollanda merkezli ASML’nin yüzde 3 oranında hissesini 642 milyon dolar karşılığında kontrol etmeye başlamıştı. ASML, hâlihazırda dünyada EUV yongaları için önemli litografi ekipmanlarını üreten tek şirket konumunda.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun