Samsung akıllı saat pazarında üçüncülüğe yerleşti

Belirsiz bir başlangıcın ardından akıllı saat pazarı sonunda bir dengeye kavuşmuş gibi görünüyor. Geride kalan 1,5 yıllık dönemde insanların sağlık takibi konusunda daha hassas hâle gelmesi de pazarın büyümesinde önemli bir rol oynamışa benziyor. Akıllı telefon pazarının lideri olan Samsung, akıllı saat pazarında da işleri yavaş yavaş yoluna koyuyor.

Güney Koreli şirket, 2021’in ikinci çeyreği itibarıyla akıllı saat pazarında üçüncü sıraya yerleşti. İkinci basamakta ise daha önce olduğu gibi yine Huawei bulunuyor.

Huawei’nin ikinci sıraya tutunması sürpriz olarak düşünülebilir. Ancak Counterpoint Research’ün analistleri, bu durumun çok uzun sürmeyebileceğini belirtiyor. Çinli üreticinin akıllı telefon pazarında yaşadığı sıkıntıların saatlere de yansıyabileceği ifade ediliyor.

samsung akıllı saat Pazarın zirvesinde ise çok uzun zamandır olduğu gibi yine Apple bulunuyor. Cupertino merkezli şirketin payının yüzde 30.1’den yüzde 28’e gerilemesi de bu durumu değiştirmedi. Apple Watch’un toplam kullanıcı sayısı ise 100 milyona ulaştı. Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE, çeyreğin en çok satan akıllı saatleri arasında başı çekiyor.

Samsung’un akıllı saat pazarındaki yükselişinde ise Galaxy Watch 3 ve Galaxy Watch Active 2 önemli bir rol oynadı. Galaxy Watch 4 ile birlikte Wear OS’e dönüş yapan Samsung için akıllı saat kategorisinde işler önümüzdeki dönemde biraz daha iyi hâle gelebilir. Ancak bu değişimin etkisini görmek için 2021’in dördüncü çeyreğini beklemek gerekiyor.

Akıllı saat pazarı bir yıl önceye kıyasla toplamda yüzde 27 oranında büyürken, en hızlı büyümenin görüldüğü ülke Hindistan oldu. Xiaomi, Oppo ve Realme gibi markaların boy gösterdiği 100 doların altı saat kategorisi ise yüzde 547 gibi etkileyici bir oranda büyüdü.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun