Samsung 5G çalışmalarını Deutsche Telekom ile sergiledi

samsung 5g

Ülkemizde henüz 4.5G dönemi başlamamış olsa da, 2016 ile birlikte telekomünikasyon dünyasında 5G ile ilgili çalışmalar daha yoğun biçimde gündeme geliyor. Güney Koreli elektronik devi Samsung 5G konusundaki çalışmalarını MWC 2016’da Alman telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom ile birlikte sergiledi. İki şirketin geliştirdiği 5G 60 GHz milimetre dalga küçük hücre çözümü ve uyumlu telefonlarla gerçekleştirilen canlı demo, uçtan uca çözümün dünyadaki ilk başarılı gösterimi oldu.

Demo sırasında iki Samsung akıllı telefon, iki farklı açıdan robotik bir kolun tüm hareketlerini takip etmeye çalıştı. 4K UHD video içerik ise herhangi bir gecikme olmadan havadan iletildi. Demoda kullanılan akıllı telefonlarda 16 farklı anten unsuru yer aldı. Bu unsurlar standart 3G ve LTE bağlantıları dışında bağlantı kurmayı mümkün kıldı. 5G cihazların aynı anda birden fazla bağlantı kaynağından faydalanabilmesi öngörülüyor.

Gerçekleştirilen testte Samsung ve Deutsche Telekom, her iki akıllı telefonda da 1.5 Gbps hıza ulaşmaya başardı. Bu rakam son derece yüksek olsa da, demolarda ulaşılan hızlara gerçek dünyada her zaman erişilemeyebileceğini unutmamakta fayda var.

Samsung, 5G testlerine başladığını resmen duyuran Verizon’ın da iş ortakları arasında yer alıyor. Amerikan mobil operatörü, söz konusu teknolojiyi önümüzdeki yılda ticari amaçlı kullanıma sunma hedefini paylaşsa da, henüz 5G ile ilgili standartların tam anlamıyla belirlenmediğini unutmamakta fayda var.

İLGİLİ HABERLER