Samsung 2023 için akıllı telefon satış hedefini belirledi

Güney Koreli şirket katlanabilir telefonlara güveniyor

Samsung 2022’yi 260 milyon akıllı telefon satışıyla tamamlamayı hedefliyor. Şirket, 2023’te de 270 milyon telefon satmayı öngörüyor. Bu hedefler, şirketin ana vatanı Güney Kore’deki bir yayın organı tarafından gündeme taşındı.

Samsung, akıllı telefon satışlarında zirveyi 2017’de görmüştü. Şirket yılı 320 milyon telefon satışıyla kapatmıştı. Ancak o günden sonra Güney Koreli teknoloji devinin 300 milyon barajını geçmesi mümkün olmamıştı.

2022 için belirlenen 260 milyon satış hedefi, 2021’deki toplam 250 milyon telefon satışının biraz üstünde. 2023 için de aynı büyüme hedefini muhafaza eden Samsung’un bu dönemde katlanabilir telefonlara odaklanacağı ve böylelikle kârda satış hacminden daha büyük bir artış yakalamayı hedeflediği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy Z Flip 4 İncelemesi

Şirketin uygun fiyatlı telefonlara yüklenip hacmi artırmak ancak kârdan taviz vermek yerine katlanabilir telefonlar gibi üst sınıf cihazlarla daha fazla kâr hedeflediği anlaşılıyor. Kablosuz telefon pazarında şu anda en önemli oyuncu konumunda olan Samsung, 2024 itibarıyla bu ürün segmentinde yıllık yüzde 80 oranında büyümeyi hedefliyor. Şirketin 2023’te 60 milyon S ve Z serisi, 210 milyon da A serisi telefon satmayı öngördüğü söyleniyor.

Güney Koreli şirket şu an için katlanabilir telefon pazarında rakipsiz görünse de, bu durumun değişebileceğini belirtmek gerekiyor. Çok sayıda Çinli üreticinin ürün portföyünde katlanabilir telefonlar bulunuyor ve bu katlanabilir telefonların önümüzdeki dönemde Çin dışında da piyasaya çıkması bekleniyor. Dolayısıyla bu alanda daha sert bir rekabet görmek sürpriz olmayacaktır.

Samsung önümüzdeki yıl Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 modellerini kullanıcıların karşısına çıkaracak. Bu telefonlarda tasarım ve dayanıklılık bakımından ne gibi değişikliklerin yapılacağı merak ediliyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun