Samsung’un 2015 model kuantum nokta teknolojili Ultra HD TV’leri SUHD markasıyla geliyor

samsung-suhd-tv-060115-1

Samsung bu yılın tüketici elektroniği fuarında 2015 model TV serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Güney Koreli şirket yeni nesil TV’lerini “SUHD” olarak adlandırıyor.

SUHD terimi Samsung’un kuantum nokta teknolojisini temsil ediyor. Kuantum nokta teknolojisi sayesinde LED TV’lere göre daha yüksek kontrastlı ve daha fazla renk barındıran görüntüler elde etmek mümkün oluyor. Üstelik bütün bu avantajlar daha düşük maliyetle gerçeğe dönüşüyor.

UHD teriminin önüne eklenen “S”, süper görüntü kalitesini, etkileyici derecedeki kontrastı, çarpıcı parlaklığı ve olağanüstü renkleri temsil ediyor. Saydığımız bu unsurları niteleyen sıfatların her birinin İngilizce’deki karşılıkları “S” harfiyle başlıyor. Ayrıca buna bir de S’nin Samsung kelimesinin baş harfi olmasını ekleyin.

2015 model SUHD TV’lerin her biri kavisli panellere sahip. Bu noktada Samsung’un 2014’te gerçekleştirdiği TV satışlarının yarısından fazlasının kavisli panellere sahip modeller olduğunu belirtmekte fayda var.

samsung-suhd-tv-060115-2

Üst sınıf model olan JS9500 yivlenmiş çerçeve tasarımıyla dikkat çekerken JS9000 modeliyse arkasındaki yumuşak ve dokulu Shirring tasarımıyla farklılık yaratıyor. Ayrıca seri içinde JS8500 modelleri de bulunuyor.

Bütün bu 2015 model SUHD TV’lerde Tizen işletim sistemi çalışıyor. Tizen Samsung’un akıllı telefon ve tabletler haricindeki birçok ürününde yer verdiği bir işletim sistemi. NX fotoğraf makineleri ve Gear akıllı saatlerinden sonra Tizen’i Samsung’un TV’lerinde de görüyoruz.

Samsung’un 2015 model SUHD TV’lerini ne kadara satacağı bilinmiyor. Ancak daha düşük maliyette olduğu söylenen kuantum nokta teknolojisiyle birlikte UHD TV’ler daha fazla eve girebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın