Rusya: Soyuz kapsülündeki delik içeriden açılmış

Rusya‘nın Soyuz kapsülü geçtiğimiz hafta Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan ayrılmış ve istasyonda görev yapan üç mürettebatı sağ salim Dünya’ya geri getirmişti. Soyuz kapsülüyle birlikte Rus kozmonotların bir uzay yürüyüşü sırasında buldukları ve kapsülden kesildiği belirtilen parçalar da Dünya’ya ulaştı. Rusya, parçaların gelişiyle birlikte konuyla ilgili soruşturmayı biraz daha derinleştirdi.

Söz konusu parçalar, Rus kozmontlar Sergey Prokopyev ve Oleg Kononenko tarafından 12 Aralık tarihinde gerçekleştirilen uzay yürüyüşü sırasında toplanmıştı. Kozmonotlardan biri parçaların Uluslararası Uzay İstasyonu’nun içinden Soyuz kapsülü üzerinde açılan deliğe ait olduğunu doğruladı. Konuyla ilgili olarak Rusya’da yetkili makamların resmi incelemeyi başlattığı belirtildi.

Rus yetkililerin aklına gelen ilk ihtimal sabotaj olsa da, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan mürettebat bu ihtimali kabul etmiyor. İstasyonda Amerikan ve Alman astronotlarla birlikte görev yapan kozmonot Prokopyev, bu iddiayı ilgili olarak “Mürettebatımız hakkında bu kadar kötü düşünmemelisiniz” sözleriyle yanıtladı.

Söz konusu delik, istasyonda yaşanan basınç kaybı sayesinde fark edilmişti. Deliğin yerini hızlı biçimde tespit eden mürettebat, çeşitli yapıştırıcılar kullanarak deliği kapatmayı başarmıştı. Delik, istasyonda kalmaya devam eden ve kapsülle Dünya’ya geri dönen mürettebat için herhangi bir tehlike teşkil etmemiş ve görevli mürettebat sorunsuz bir yolculuk gerçekleştirmişti.

Konuyla ilgili soruşturmada henüz nihai bir sonuca varılmış değil. Rusya deliğin yolculuk öncesinde kapsül yeryüzündeyken açılmış olmasının da ihtimaller dahilinde olduğunu belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....