Rusya YouTube’daki savaş videoları nedeniyle Google’a ceza kesecek

google news abone ol

Rusya, “illegal” olarak tanımladığı YouTube videolarını kaldırmayan Google’a ceza kesmeye hazırlanıyor. The Washington Post’un haberine göre; ülkenin iletişim alanındaki düzenleyici kurulu Roskomnadzor, Google’a kesilecek cezanın 8 milyon rubleyi (1,4 milyon TL) bulabileceğini belirtti. Buna ek olarak, bahsedilen suçun tekrarlanması durumunda Google’ın yıllık gelirinin yüzde 20’si kadar ceza ödemek zorunda kalabileceği de ifade edildi.

Roskomnadzor, YouTube’u yalan içeriklerin yayılmasını desteklemekle suçluyor. Ukrayna işgalini “özel askeri operasyon” olarak tanımlayan Rusya, YouTube’un Rus ordusunu itibarsızlaştırmaya çalıştığını öne sürdü. Roskomnadzor, YouTube’da Rus askerlere yönelik şiddet çağrılarını destekleyen radikal içeriklerin bulunduğunu da iddia ediyor.

Bahsedilen videoların hangileri olduğu bilinmiyor. Ancak bunun geçtiğimiz günlerde Roskomnadzor’un yaptığı bir şikayetle bağlantılı olması muhtemel görünüyor. Roskomnadzor, 18 Mart’ta YouTube’dan Rusya ve Belarus’taki demiryollarının yok edilmesini desteklediği iddia edilen reklamları kaldırmasını istemişti. Açıklamada YouTube yönetiminin terörist gibi davrandığı ve Rus vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığı belirtilmişti.

YouTube, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından vakit kaybetmeden bazı yaptırımları hayata geçirmişti. Rusya’da devlete bağlı medya kuruluşlarının YouTube kanalları üzerinden gelir elde etmeleri engellenirken, bu kanallara erişim de sınırlandırılmıştı.

Bloomberg’in haberine göre, Ukrayna işgalini “özgürleştirme görevi” olarak tanımlayan iki videonun paylaşılmasının ardından Rus ordusunun YouTube’daki resmi hesabı askıya alınmıştı. YouTube, Rusya Savunma Bakanlığı ile bağlantılı başka bir YouTube kanalını da yasakladı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR