Rusya devlet dairelerinde Apple ürünlerine resmi yasak

Rus hükümeti, Apple cihazlarının resmi kullanımını yasaklıyor.

Rusya’dan Apple’a yönelik alınan son karar, dünya teknoloji gündeminin temel maddelerinden biri oldu. Financial Times’ın aktardığına göre, geride kalan hafta itibarıyla Rusya Ticaret Bakanlığı, işle ilgili tüm amaçlar için iPhone kullanımını yasakladı. Bu uygulamanın, diğer devlet kurumları tarafından da benimsendiği ve kısa süre içerisinde uygulamaya konacağı belirtildi. Bu durum, Apple ürünlerini kapsayan geniş kapsamlı bir yasağı ifade ediyor. Bununla birlikte, belirli koşullar altında, yetkililerin bu cihazları kişisel kullanımları için kullanmaya devam edebileceği, ancak işle ilgili herhangi bir bilgiye bu cihazlarda erişmeyecekleri vurgulandı.

Apple, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Ancak bu durum, Apple’ın Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararının üzerinden bir yılı aşkın zaman geçmesinin ardından geldi. Geçtiğimiz yılın şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalini takiben Apple, Rusya’da Apple Pay hizmetine erişimi durdurmuştu. Ayrıca, tüm ürün satışlarını da Rusya’da durdurmuştu. Şirket, bu kararın işgale yanıt olarak alındığını belirtmişti ve olaydan zarar gören tüm kişilerle dayanışma içinde olduğunu ifade etmişti.

Rusya’nın Apple kararı: Resmi yasak dönemi

Bu yasaklama kararı, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), haziran ayında Apple cihazlarının kullanıldığı bir “ABD istihbarat ajanları casusluk operasyonu”nu ortaya çıkardığını iddia etmesinin ardından geldi. FSB, NATO ülkelerindeki Rusya’nın diplomatik misyonlarında kullanılan binlerce iPhone’un izleme yazılımlarıyla “enfekte” edildiğini iddia etmişti. FSB, Apple’ın ABD sinyal istihbaratı ile yakından çalıştığını ve ajanlara “geniş bir kontrol araçları yelpazesi” sağladığını öne sürdü, ancak bu iddiaların kanıtını sunmadı. Teknoloji devi Apple, bu suçlamaları reddetti ve “hiçbir hükümetle birlikte çalışarak Apple ürününe arka kapı oluşturmadığını” belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Redmi 13C 5G tanıtıldı: Dimensity 6100+ işlemci, 50 megapiksel ana kamera, 5000 mAh pil

Bu durum, daha geniş bir bakış açısıyla ele alındığında, Rusya’nın yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltma çabasının bir parçası gibi görünüyor. Financial Times’ın belirttiği üzere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz yıl “kritik bilgi altyapısı”yla ilgili kurumların 2025 yılına kadar yerli yazılımlara geçiş yapmalarını emreden bir kararname imzaladı. Bu gelişmeler, Rusya’nın teknoloji politikasında önemli bir dönüşümün sinyallerini veriyor olabilir. Eğer bu durum devam ederse, başka teknoloji devlerinin de benzer yasaklarla karşı karşıya kalabileceği düşünülüyor.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun