Eğlence

Roblox ilk üretken yapay zekâ araçlarını kullanıma sundu

roblox yapay zekâ

Roblox yapay zekâ destekli içerik oluşturma konusundaki vizyonunu daha önce paylaşmıştı. Bu vizyon kapsamında oyuncuların üretken yapay zekâ yardımıyla kod ve üç boyutlu modeller oluşturabileceği ve bunun metin girişleriyle yapılabileceği belirtilmişti. Şimdi de her oyunucunun bir içerik oluşturucusu olmasını mümkün kılan ilk yapay zekâ araçları beta versiyonlarıyla kullanıma sunuldu. Söz konusu araçlar “Code Assist” (Kod Yardımı) ve “Material Generator” (Materyal Üreticisi) adını taşıyor.

Bu iki araç da yazılı bir tanım üzerinden oynanabilir bir Roblox deneyimi oluşturmaya şu an için hazır görünmüyor. 2023 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC 2023) konuşan Roblox Stüdyo’nun tepe yöneticisi Stef Corazza, bu araçların temel kodlama görevlerini otomatikleştirmeye yardımcı olacağını ve böylelikle oyuncuların daha yaratıcı çalışmalara odaklanabileceği belirtildi.

Şimdilik bu araçlar sayesinde yazılı kısa girişlerle küçük kod parçaları ve nesne dokuları oluşturulabilecek. Örneğin, “parlak kırmızı kayalı kanyon” veya “lekeli cam” gibi nesneleri hızlı şekilde oluşturmak mümkün hâle gelecek. Buna ek olarak, oyuncularla etkileşime girince renk değiştiren veya patlayan nesneleri oluşturan kodlar da aynı araçlarla hazırlanabilecek.

Yapay zekâlı sohbet botlarını deneyenler için bunların sıra dışı özellikler olmadığını belirtmek gerekiyor. Örneğin, GPT-3 de yazılı komutlar üzerinden işlevsel kod parçaları oluşturabiliyor.

Roblox yapay zekâ araçları konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor

Roblox yapay zekâ araçlarının mevcut performansı konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor. Kod Yardımı gelecek vadeden bir araç gibi görünse de, henüz eksiksiz hâle gelmediği ve “yanlış” ya da “yanıltıcı” bilgiler oluşturabileceği belirtildi. Stef Corazza da bu araçların şu aşamada oynanabilir bir deneyim oluşturamayacağının altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER