Teknoloji

Rekabet Kurumu Google hakkında soruşturma başlattı

rekabet kurumu google

Rekabet Kurumu Google hakkında başlattığı ön araştırmayı sonuçlandırdı. Ön araştırma sonucunda elde edilen bulguları ciddi ve yeterli bulan kurum, internet devinin ekonomik bütünlüğü hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün çevrim içi görüntülü reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ilişkin olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.05.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-23/432-M sayı ile karar verdi.”

Rekabet Kurumu Google’a daha önce ceza kesmişti

Rekabet Kurumu Google’a daha önce de ceza kesmişti. Kurum, 2020’de Google hakkında arama ve turizm sorgularında kendisini öne çıkardığı suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. 2021’in nisan ayında tamamlanan soruşturma sonucunda internet devinin 296 milyon para cezası ödemesine hükmedilmişti.

İLGİLİ HABERLER