Reels kısa video formatı şimdi Facebook’ta kullanımda

google news abone ol

Meta, yeni güncellemeyle birlikte Facebook uygulamasında Reels formatında videolar izlemenin ve paylaşmanın Türkiye’de de mümkün olacağını açıkladı. Facebook geçtiğimiz yaz yurt dışında test etmeye başladığı bu özelliğin geldiği güncellemeyle birlikte, kullanıcıların Reels deneyimini daha kaliteli hale getirmek için yeni video oluşturma araçları da kullanıma sunulacak. Oluşturulan Reels videoları, Hikayeler’de, Facebook Watch’ta ve Haber Kaynağı’nda görüntülenebilecek.

Ayrıca doğrudan ilgili videonun sayfasından içerik üreticilerin hesabına ulaşmak da mümkün olacak. Platformların çapraz paylaşım özelliğini desteklemesi sayesinde, kullanıcılar isteğe bağlı olarak Instagram’da paylaştıkları Reels videolarını Facebook’ta da paylaşabilecekler.

İçerik üreticilerinin yayın içi reklamlar ve Stars gibi ürünlerden gelir elde edebilmeleri amacıyla, Facebook Reels doğrudan para kazanma seçenekleri de sunacak. Meta ayrıca, reklam verenlere reklamlarının nerede ve nasıl görüneceği konusunda daha fazla kontrol sağlayan araçlar da sunacak.

Facebook içinde Reels paylaşımı nasıl yapılır?

 1. Facebook uygulamasını açtığınızda Reels sekmesine dokunun ve ardından en yukarıda bulunan “Reel oluştur” kısmına tıklayın.
 2. Reel içeriğinize video ekleyin: Kayıt butonuna basın veya sol alt köşede bulunan fotoğraf ikonuna tıklayarak albümünüzden fotoğraf veya video seçin.
 3. Ekranınızın sağ tarafında bulunan ikonlara basarak ses, metin, efekt, başlık veya saat ekleyin.
 4. Açıklamanızı yazın ve hedef kitlenizi seçin. Farklı bir ayarlama yapılmadığı takdirde Reel’ların herkese açık olduğunu unutmayın.
 5. Yayınlamak için “Paylaş”a basın.

Reels’larda reklam gösterimi

Meta geçen yılın ekim ayından bu yana Facebook Reels’lerde gösterilecek tam ekran ve sürükleyici reklam özelliklerini test ediyordu. Önümüzdeki aylarda dünya çapında kullanıma sunulacak olan bu özellik ile kullanıcılar Reels reklamlarına tıpkı Facebook’taki organik içeriklerde olduğu gibi yorum yapabilecek, reklamları beğenebilecek, görüntüleyebilecek, kaydedebilecek, paylaşabilecek ve atlayabilecek.

Facebook Reels için geliştirilen video oluşturma araçları

Facebook Reels için geliştirilen video oluşturma araçları ise şu şekilde:

 • Remix: Facebook’ta mevcut, herkese açık olarak paylaşılan bir Reels videosunu kendi videonuzla birleştirebilirsiniz. Başka bir içerik üreticisinin Reels videosunun tamamını veya bir kısmını içeren bir Remix oluşturabilirsiniz.

 • 60 saniyelik uzunluk: 60 saniye uzunluğunda Reels videoları oluşturabileceksiniz.

 • Taslaklar: Bir Reels videosu oluşturduğunuzda “Taslak Olarak Kaydet” butonuna tıklayarak videonuzu kaydetme seçeneğine sahip olacaksınız.

 • Video Şekillendirme: Canlı veya uzun formatta çekilmiş olan Reels videolarını şekillendirmek ve kırpmak isteyen içerik üreticileri için yeni video şekillendirme araçları kullanıma sunulacak.

Meta, Facebook’taki Reels uygulamasının farklı sekmelerde kullanılması için yeni güncellemeler de getirecek. Yeni gelecek güncellemeler ile birlikte Facebook Reels aşağıdaki sekmelerde kullanılabilecek:

 • Hikayelerde Reels: Siz ve diğer kullanıcılar tarafından herkese açık olarak paylaşılan Reels videolarını Facebook’taki Hikayeler’inize ekleyebileceksiniz. Ayrıca herkese açık olarak paylaşılan Hikayeler’den yeni Reels videoları oluşturabileceksiniz. Bu şekilde hem sevdiğiniz Reels videolarını arkadaşlarınızla paylaşmanız kolaylaşacak, hem de içerik üreticiler daha fazla görünürlük kazanma şansı elde edebilecekler.

 • Watch’ta Reels videoları: Facebook Watch sekmesi üzerinden Reels videoları oluşturmak ve izlemek mümkün olacak.

 • Haber Kaynağı’nın tepesinde Reels: Facebook Haber Kaynağı’nın üst kısmına yeni Reels videoları izlemek ve oluşturmak için bir Reels butonu eklenecek.

 • Haber Kaynağı’nda önerilen Reels: Haber Kaynağı’nda kullanıcılara takip etmedikleri içerik üreticiler tarafından oluşturulmuş Reels videoları önerilecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ikea Matter destekli ilk akıllı ev merkezini ve yenilenmiş Ikea Home’u tanıttı

Ikea, akıllı evlere yönelik en son hamlesinin duyurusunu yaptı. Yenilenmiş bir Ikea Home akıllı uygulamasına ek olarak, Dirigera adlı Matter sistemiyle kullanıma hazır bir...

Cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerde TRT bandrol ücretinde artış

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) gelirleri içinde elektrik faturalarından alınan payın önemli bir yeri vardı. Geçtiğimiz aylarda, artan elektrik fatura bedellerindeki yükü hafifletmek adına...

Taşınabilir eğlence cihazı önerileri – Video

Mayıs ayının sonlarına yaklaşıyoruz, havalar ısınıyor ve yaz geliyor. Dışarıda daha fazla zaman geçireceğiz ve bu zamanı daha da keyifli ve eğlenceli hâle getirmek...

Huawei’den MateView SE ve yeni MateBook dizüstü bilgisayarlar

Huawei bu hafta başında, tüketiciler için yüksek performanslı işlem gücüne sahip yeni MateBook 16s büyük ekranlı dizüstü bilgisayarı Çin'de duyurdu. Bu dizüstü bilgisayar metal...

Birleştirilmiş OneNote uygulaması için testler başladı, işte başlıca yenilikler

Microsoft, OneNote uygulaması için gelecek yeni tasarımı test etmeye başladı. Yazılım üreticisi, görsel güncellemenin ilk işaretlerini geçen yıl vermişti ve OneNote ile Windows 10...

e-SIM destekli Apple Watch modelleri Türkiye’de satışa sunuluyor, fiyatlar belli oldu

Apple Watch e-SIM modelleri uzun bir bekleyişin ardından Türkiye'de satışa sunuluyor. Apple Online Store'daki Apple Watch sayfasının üst kısmında "GPS+Cellular modeller yakında sizinle" şeklinde...

AirPods Pro 2’yi bekleyenler için iyi haber

AirPods Pro 2 kablosuz kulaklık Apple'ın 2022'de tanıtması beklenen ürünler arasında yer alıyor. Ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göre, Çin'deki üretim süreçlerini etkileyen tedarik zinciri...

Instagram Sans yazı tipi ile birlikte büyük yenileme hareketini başlattı

Instagram bu haftanın hemen başında büyük bir marka yenileme çalışması başlattığını duyurdu. "Marka yenileme", çoğunlukla bazı pazarlama materyallerini güncellemek ve logolar hakkında büyük, ağdalı...

Microsoft Build 2022 etkinliğinden önemli duyurular

Microsoft geleneksel Build etkinliğinin açılışını salı akşamı gerçekleştirdi. Geliştiricilere odaklı bir etkinlik olan Build 2022 kapsamında başta Windows işletim sistemi olmak üzere, Microsoft'un yazılım...