Kano ile Raspberry Pi Zero kodlama eğitimi aracına dönüşüyor

raspberry-pi-zero-271115

Raspberry Pi Zero 5 dolarlık fiyat etiketiyle prototip bilişimini daha da makul fiyatlı hâle getirdi. Bu set eğitim amaçlı faaliyetler için de epey kullanışlı görünüyor. Kano, özellikle çocuklara özel kendin-yap bilgisayarlarıyla bilinen şirket şimdi çubuk formundaki bilgisayarlarla ilgilenen genç yazılımcılar için işletim sisteminin bir versiyonunu çıkardı.

Kano normal Raspberry Pi için zaten işletim sisteminin bir versiyonunu sunuyordu. Bu yeni sürüm daha ucuz fiyatlı Raspberry Pi Zero için sunduğu ilk sürüm olarak dikkat çekiyor.

Raspberry Pi Zero’nun teknik özellikleri daha pahalı kardeşlerine göre nispeten daha düşük olsa da, Kano’nun çeşitli işlevlerini çalıştırmak için fazlasıyla yeterli görünüyor.

Örneğin, kodlama yetenekleri Kano Blocks’un ana temasını oluşturuyor, bu platformun sürükle-bırak arayüzü sayesinde otomatik olarak doğru Phyton veya Javascript koduna dönüştürülen uygulamalar oluşturulabiliyor.

Kano World iç yapım yazılımların diğer Kano kullanıcıları arasında paylaşımına izin veriyor. Pong ve Minecraft gibi oyunlar benzeri çeşitli mücadeleler de bunun içinde yer alıyor.

Kısacası Kano’nun, kendi ürettiği ve içinde modüler ekranların ve klavyelerin de bulunduğu setlerden bir tanesini almasanız bile, 5 dolar ve çeşitli araç-gereçler karşılığında benzer bir deneyimi Raspberry Pi Zero ile elde etmeniz mümkün olabilir.

Raspberry Pi Zero için Kano ücretsiz olarak sunuluyor. 1.41 GB büyüklüğündeki Kano’yu ilgilenenler herhangi bir ücret ödemeden indirebilirler.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...