Bilim

Ramazan ayında uygulanacak yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı

ramazan koronavirüs

Son zamanlarda artan günlük vaka sayıları nedeniyle Ramazan ayının başlangıcından itibaren yeni koronavirüs tedbirlerinin alınması bekleniyordu. Bugün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftası boyunca uygulanacak yeni tedbirleri açıkladı.

T24‘ün haberine göre, açıklanan yeni tedbirlere göre bir süre önce duyurulan Ramazan boyunca hafta sonu tüm illerde sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasını saatleri akşam 19.00-sabah 05.00 olarak güncellendi.

Şehirlerarası seyahatlere zorunlu hallen dışında izin verilmeyecek. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getirildi. Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yaygınlaştırılacak, hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile, 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

Kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu vb. mekânlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek. Lokanta vb. işletmeler sadece belirlenen saatlerde paket servis ve gel-al şeklinde çalışmalarını yürütecek.

Nişan, kına, nikâh, genel kurul vb. bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi. Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek. Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri uygulamalara izin verilmeyecek.

İki hafta boyunca uygulanacak tedbirlerin ardından durumun kontrol edileceği ve gerekirse daha kalıcı tedbirlerin uygulanacağı da kaydedildi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER