Qualcomm yeni nesil kamera modüllerini ve teknolojisini tanıttı

qualcomm spectra kameraQualcomm kamera işlemci teknolojisiyle ilgili bazı detayları paylaştı. Aynı zamanda akıllı telefonlar ve VR başlıklar için geliştirdiği çeşitli yeni kamera modüllerini sergiledi. Bunların gelecek nesil Snapdragon işlemci platformlarını barındıran yeni Android akıllı telefonlarında da sunulması bekleniyor.

Qualcomm’un kamera tarafındaki çalışmaları ve ilerlemeleri Spectra şemsiyesi altında toplanıyor. Spectra, Spectra Modül Programı ve Spectra Görüntü İşaret İşlemcilerinden oluşuyor. Modül Programı 2016 yılında tanıtılmıştı. Ve akıllı telefon üreticilerine çift kameralı sistemi akıllı telefonlarına kolaylıkla ve hızlı şekilde ekleme yolu sunmuştu. Bunu yaparken kullanıma hazır kamera modülleri oluşturuyor, böylelikle üreticilerin kendi kamera modüllerini üretmekle uğraşmalarını önlüyor.

Programın şimdi yeni modüllerle genişlediğini görüyoruz. Yeni modüller daha iyi alan derinliği efekti sunarken biyometrik doğrulama tarafında da iyileşme sağlıyor. Aynı zamanda iris tanıma gibi gelişmiş bir biyometrik kimlik doğrulama sistemi de destekleniyor.

Qualcomm’un yeni teknolojisi bir nesnenin kameraya ne kadar yakın olduğunu anlayabiliyor ve üç boyutlu bir nesnenin modelini çıkarabiliyor. Bunu yaparken nesnenin üstüne noktalı filtre yerleştiriyor, tabii ki, kullanıcı bunu görmüyor. Noktaların yerlerinin ayarlanması yardımıyla nesnenin şekli de ortaya çıkıyor.

Bu modüllerin yanında Qualcomm görüntü işleme teknolojisini de iyileştiriyor. Böylelikle fotoğraflarda gürültü seviyeleri düşürülüyor. Sonuç olarak düşük ışıkta daha iyi performans, daha iyi elektronik görüntü sabitleme yeteneği sağlanıyor, hareket bulanıklaşması azalıyor.

Qualcomm yeni Spectra görüntü işaret işlemcisinin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik sistemlerinde de kullanılabileceğini belirtiyor. Bunda yüksek performanslı hareket izleme yeteneklerinin ve eşzamanlı konumlandırma ve haritalandırma teknolojisinin, kısaca SLAM’in büyük payının bulunduğu belirtiliyor.

Hem yeni görüntü işaret işlemcisi hem de kamera modülleri yeni nesil amiral gemisi Snapdragon yongaüstü sistemiyle sunulacak. Ne var ki, yeni sistemin ne zaman duyurulacağı henüz bilinmiyor. Ancak, 2018’in amiral gemisi akıllı telefonlarında bu yeni kamera teknolojilerinin ve yeteneklerinin yer alacağını söyleyebiliriz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...

HTC Vive Pro 2 ve bağımsız VR başlığı Vive Focus 3 tanıtıldı

HTC salı günü gerçekleştirdiği Vivecon etkinliğinde iki sanal gerçeklik başlığını tanıttı. Bunlar iş odaklı Vive Focus 3 ve "sınıfının en iyisi" olarak nitelendirilen PCVR...