Qualcomm Snapdragon 810 yongasetine acil durum butonu ekliyor

qualcomm-safeswitch-100115

“Acil durum butonu” terimi akıllı telefon güvenliği ve hırsızlığıyla ilgili konularda da sıklıkla kullanılan bir kavram olmaya başladı. Cihaz üreticileri, platform veya uygulama geliştiricileri ürünlerine bu özelliği çeşitli yollarla eklemenin arayışı içindeler.

Qualcomm da bu oyuna dahil oluyor. Bu yıl çıkacak çoğu mobil cihazı güçlendirmesini beklediğimiz Snapdragon 810 yongasetinin çıkışını yapan şirket bu yongasette donanım tabanlı Acil Durum Butonu (SafeSwitch) çözümünün bulunduğuna dikkat çekti.

Qualcomm SafeSwitch planlarını geçtiğimiz eylül ayında açıklamıştı. Uygulama veya işletim sistemlerinde gördüğümüz acil durum butonu işlevlerinden farklı olarak Qualcomm’un çözümü donanım tabanlı olarak işliyor, bu da onu aşmayı aşırı derecede zorlaştırıyor. Tabii ki, donanımda kurcalamalar yapabilirsiniz, ancak bu denemeler genellikle başarısızlıkla sonuçlanacaktır, sonuç olarak çalıntı bir akıllı telefonu yeniden satmak imkansız hâle gelecektir. Bu çözüm belki hırsızlar için caydırıcı olmayabilir, ancak mobil cihazdaki verilerin emniyet altına alınmasında ve izinsiz kişilerin erişiminin kapalı olunduğundan emin olunmasında tatmin edici olacaktır.

Son kullanıcı açısından baktığımızda Qualcomm SafeSwitch Apple’ın iPhone’umu Bul veya Android Cihaz Yöneticisi gibi servislerle benzer işlevler taşıyor. Uzaktan parolayla koruma, cihazı kilitleme, akıllı telefondaki verileri temizleme gibi uzaktan kontrol işlemleri mümkün. Ancak aradaki fark, Qualcomm’un çözümünde donanım seviyesinde işlemler uygulandığı için yapılan işlemlerin geri döndürülmesi daha zor oluyor. Görünüşe göre, SafeSwitch işletim sistemi başlatılmadan önce faaliyet gösteriyor, böylelikle kilitlenmiş telefon daha başlangıçta kilitlenmiş oluyor.

Qualcomm SafeSwitch’in uygulanması için gerekli donanım ve çekirdek yazılımı sağlayacak. Ancak entegrasyondan platform yapımcıları ve akıllı telefon üreticileri sorumlu olacak. Snapdragon 810 bir taraftan 64-bit mimarisiyle daha yüksek performans sağlarken SafeSwitch özelliğiyle de güvenliği biraz daha artıracak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...