Qualcomm Snapdragon 670 orta segmentte yapay zekâyı güçlendirecek

qualcomm snapdragon 670 Qualcomm Snapdragon 670 yonga seti ile akıllı telefon üreticilerine orta segment cihazları için yeni ve daha gelişmiş bir seçenek sunuyor. Şirket yeni mobil platformuyla orta segment cihazlardaki yapay zekâ performansını da artırmayı hedefliyor.

Qualcomm geçtiğimiz mayıs ayında da Snapdragon 710 yonga setini duyurmuştu. Şirket daha üst segmentteki telefonlar için hazırladığı Snapdragon 710 platformuyla yapay zekâ ve nöral ağlar ile olan mesafesini biraz daha kısaltmıştı.

Qualcomm Snapdragon 670, Snapdragon 710 ile yapay zekâ konusunda atılan adımları daha geniş bir kitleye ulaştırmayı amaçlıyor. Gelişmiş yapay zekâ yeteneklerinin daha uygun işlemcilere gelişi, üreticileri yeni nesil teknolojileri keşfetmeye ve bunları müşterilere sunmaya teşvik etme potansiyeli taşıyor.

Qualcomm’dan yapılan açıklamada, Snapdragon 670’in en yenilikçi teknolojileri cihazlarından ücretinin karşılığında maksimum performans bekleyen ana akım telefon kullanıcılarına ulaştırmak için geliştirildiği belirtildi.

Qualcomm Snapdragon 670 platformu birbirinden farklı mimarileri barındırıyor. Qualcomm Kryo CPU, Qualcomm Spectra ISP, Qualcomm AI Engine (Yapay Zekâ Motoru) ve Snapdragon X12 LTE modem platformun bileşenleri arasında bulunuyor.

Snapdragon 670’e yerleştirilen Kyro 360 işlemcisi hızı 2.0 GHz’ye kadar çıkabilen iki çekirdeği, 1.7 GHz’ye kadar altı adet verimlilik çekirdeğini destekliyor. Qualcomm tarafından yapılan açıklamada, yeni yonga setinin kullanıcılara yüzde 15’e kadar performans artışı sağlayabileceği belirtildi.

Qualcomm Snapdragon 670’in odak noktasında ise akıllı kamera odağı ve ayarları gibi yapay zekâ yetenekleri bulunuyor. Snapdragon 670’te de şirketin üst sınıf mobil platformlarında kullanılan Qualcomm Hexagon 685 dijital sinyal işlemcisi kullanılıyor. Spectra 250 ISP’nin varlığı ise kameralara gürültü azaltma ve aktif derinlik algılama gibi yeteneklerin kazandırılmasını sağlıyor.

Qualcomm’un üçüncü nesil yapay zekâ motoru da işlemciye entegre edilenler arasında yer alıyor. Şirket yeni motor sayesinde yapay zekâ performansının geçmiş nesillere kıyasla 1.8 kat arttığını belirtiyor. Yapay zekâ motorunun farklı çerçeve seçenekleriyle geliştiricilere farklı imkanlar sunacağına dikkat çeken Qualcomm, böylelikle daha iyi uygulamaların geliştirilebileceğini ve daha kapsayıcı multimedya deneyimlerinin oluşturulabileceğini ifade etti.

Caffe, Caffe2, TensorFlow, TensorFlowLite ve Open Neural Network Exchange (ONNX), Qualcomm’un yeni yapay zekâ motoru tarafından destekleniyor.

X12 LTE modem de Qualcomm Snapdragon 670’in parçaları arasında yer alıyor. Bu modem yongasıyla kalabalık alanlarda bağlantı hızının artacağı ve şebekenin zayıf olduğu kırsal bölgelerde sinyalin güçleneceği belirtiliyor.

Qualcomm Snapdragon 670 ile farklı mimari seçeneklerini destekleyerek geliştiricilerin önüne farklı mobil cihaz boyutlarıyla testler yapma imkanı sunduğuna dikkat çekiyor. Cihaz üreticilerine dağıtımı başlayan Snapdragon 670’i taşıyan ilk cihazların 2018 içinde satışa sunulması öngörülüyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BiP ve Yaay kullanımı için Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’dan iş birliği

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için önemli bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda Türk Telekom müşterileri Türkiye'nin...

2020’deki sıcaklık artışı meteoroloji uzmanlarını endişelendiriyor

2020, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan birisiydi. Bu durum, çeşitli bilim kuruluşları tarafından paylaşılan raporlarla da doğrulandı. NASA, 2020'nin en sıcak yıllar sıralamasında 2016'yla...

Epic Games 280 TL fiyatlı Star Wars Battlefront II’yi ücretsiz yaptı

Verdiği ücretsiz oyunlarla hafızalara kazınan Epic Games, hediye oyunlar vermeye ve oyunseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Epic Games'in ücretsiz olarak oyunseverlere sunduğu son oyun ise...

Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth ve ultra geniş bant destekleriyle geliyor

Samsung, Galaxy S21 serisini ve Galaxy Buds Pro'yu tanıttığı etkinlikte Galaxy SmartTag adını taşıyan Bluetooth destekli yer bulucu cihazını tanıttı. Kullanıcılar SmartTag'i anahtarlarına veya...

Samsung Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra Ön İnceleme – Video

Samsung zaman geçtikçe yılın ilk yarısında çıkardığı amiral gemisi Galaxy S telefonlarının çıkışını daha da öne çekiyor. Yıllar önce şubat ayının sonlarında Barselona'da düzenlenen...

Samsung Galaxy Buds Pro tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 360 Audio, suya dayanıklılık

Samsung Galaxy Buds Pro, pek çok sızıntının ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. Galaxy S21 serisiyle birlikte Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan kablosuz kulaklık, Galaxy...

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra tanıtıldı; işte özellikleri

Samsung, haftalar boyunca süren sızıntı ve dedikoduların ardından 2021'nin ilk amiral gemisi Android telefonlarını duyurdu. Samsung Galaxy S21 serisi içinde Galaxy S21, Galaxy S21...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×