Qualcomm Snapdragon 210 ile LTE ucuz akıllı telefonlara gelecek

qualcomm-snapdragon-210-100914

Qualcomm üst ve orta sınıf akıllı telefon pazarında hakimiyetini artırırken, MediaTek sekiz çekirdekli ve LTE destekli üst düzey işlemcisini çıkarmadan önce spektrumun diğer tarafıyla ilgileniyordu. IDC’nin rakamlarına göre, sadece Çin’de 2014’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülen akıllı telefonların yüzde 40’ını MediaTek işlemcili telefonlar oluşturuyor, Qualcomm ise pazarın yüzde 27’lik kısmını elinde tutuyor.

Büyümenin anahtarı gelişmekte olan pazarlarda hakimiyet kurmakta gizli ve oralarda da genellikle giriş ve orta segment cihazlara ilgi gösteriliyor. Qualcomm da bu durumun farkında ve pazarın giriş segmentine yönelik yeni yongaüstü sistemi Snapdragon 210 ile bu alana önemli bir oyuncu kazandırmış oldu.

Düşük güç tüketimli 28 nm Snapdragon 210 yongaset belki üst sınıf telefonlardaki kadar güçlü değil, yine de kapsamlı bir paket olarak göze çarpıyor. 1.1 GHz dört çekirdekli Cortex-A7 çekirdek, Adreno 304 GPU, Bluetooth 4.1, 802.11n Wi-Fi, 720p’ye kadar ekran desteği, 8 megapiksele kadar kameraların desteklenmesi, 1080p video kayıt ve oynatma, H.265 kodlayıcı desteği ve QuickCharge 2.0 gibi özellikler Snapdragon 210’da bulunuyor.

Hücresel radyo bağlantısı tarafına bakıldığında bu yonganın çoklu mod 3G, çift mod LTE (150 Mbps Cat 4, 2×10 MHz Kanal Birleştirmeli) ve çift SIM desteğine sahip olduğu görülüyor. Qualcomm’un eşbaşkanı Cristiano Amon, Snapdragon 210 ile LTE Advanced teknolojisinin 100 doların altı fiyata sahip cihazlara geleceğini de vurguladı.

Tabii ki, bu yeni yongayı kullanarak 100 doların altı fiyata satılacak telefonlar üretmek cihaz üreticilerine bağlı olacak. Ancak Qualcomm, Snapdragon 210 barındıran referans akıllı telefon ve tablet tasarımlarıyla üreticilere yol göstermeyi planlıyor. Snapdragon 210 işelmcili cihazları 2015’in ilk yarısından itibaren görmeye başlayacağız. Anlayacağınız, MWC 2015’te duyurulacak giriş ve orta segmentteki cihazlar içinde Snapdragon 210’u fazlasıyla göreceğiz. Qualcomm’un bu yeni yongaset LTE destekli telefon rekabetini daha da ateşleyecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Autopilot kontrolünde kaza yaptı, iki kişi hayatını kaybetti

Tesla Autopilot teknolojisinin güvenilirliğiyle ilgili sorular yaşanan son kazanın ardından yine arttı. 2019 çıkışlı bir Model S, ABD'nin Houston şehrinin kuzeyinde ağaca çarptı. Kaza...

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...