Qualcomm Quick Charge 4+ hızlı şarj standardı Quick Charge 4’ten yüzde 15 daha hızlı

Qualcomm’un Snapdragon yongasetlerinin giderek daha fazla ilgi çeken yanlarından bir tanesi, bunların desteklemiş olduğu ve yine bizzat Qualcomm tarafından geliştirilen hızlı şarj standartları. Seleflerine göre şarj süresini kısaltan ve seleflerine göre daha fazla emniyet sunan Quick Charge 4’ün çıkışından sadece altı ay sonra, Qualcomm yeni Quick Charge 4+ standardını duyurdu.

Yeni bir yongaset gerektiren önceki standartlardan farklı olarak, 4+ standardı cihaz ve aksesuar üreticilerinin Quick Charge 4 uyumlu cihazlara ekleyecekleri üç temel geliştirmeyle birlikte uygulanabiliyor oluyor. Bu geliştirmeler şu şekilde sıralanıyor:

  • “Dual Charge” (İkili Şarj), bu nitelik Quick Charge’ın önceki versiyonunda da bir seçenek olarak bulunuyordu, ancak şimdi çok daha güçlü olduğu belirtiliyor.
  • “Intelligent Thermal Balancing” (Akıllı Termal Dengeleme), ise sıcaklığı düşük tutmak adına ikili şarj yollarından hangisi üzerinden akımın yöneltileceğini belirliyor.
  • “Gelişmiş Emniyet Özellikleri” ise hem telefon sıcaklığını hem de bağlantı elemanı sıcaklığını izleyerek aşırı ısınma ve kısa devrenin oluşturabileceği zararlara karşı koruyor.

Qualcomm, bu yeni standardı kullanan cihazların Quick Charge 4’e göre yüzde 15’e varan oranda daha iyi şarj sürelerine ulaşabileceklerini ve yüzde 30’a kadar olan bölümü de daha verimli şekilde doldurabileceklerini belirtiyor. Ayrıca şarj sırasındaki sıcaklığın da 3 santigrat dereceye kadar daha düşük olacağı da belirtiliyor.

Ne yazık ki, bu yeniliklerin mevcut cihazlara gelmesi bir yazılım güncellemesiyle olacak gibi değil. Çünkü sözünü ettiğimiz değişikliklerin çok büyük kısmı donanım tarafındaki geliştirmeler oluyor. Şimdiye kadar Quick Charge 4+ desteğini barındıracak ilk cihazın Snapdragon 835 işlemcili ve 3200 mAh kapasiteli pil taşıyan ZTE Nubia Z17 olduğu açıklandı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...